Salı, Haziran 2, 2020
Ana Sayfa Haber Koronavirüs en çok hangi illerde ? TTB'den koronavirüs açıklaması

Koronavirüs en çok hangi illerde ? TTB’den koronavirüs açıklaması

Türk Tabipleri Birliği (TTB), birçok vatandaş tarafından sıklıkla sorulan ” koronavirüs en çok hangi illerde ” sorusuna ilişkin açıklama yaptı. TTB’nin iddiasına göre İstanbul’daki koronavirüs vaka sayısı 2 binin üzerinde.

Türkiye’de etkisini hızla artıran koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı Sağlık Bakanlığı verilerine göre 10 bin 827’ye ulaştı. Koronavirüs sebebiyle Türkiye’de yaşamını yitirenlerin sayısı ise 30 Mart itibariyle 168’e ulaştı. Fakat Sağlık Bakanlığı tedbir amaçlı olarak koronavirüsün illere göre durumu hakkında bilgi paylaşmamıştı. Türk Tabipler Birliği Twitter hesabından #RaporCovid19 etiketiyle bazı şehirlerdeki vaka sayısını açıkladı.

TTB Twitter hesabından yapılan paylaşımda “İstanbul ve İzmir odalarımızın raporları başta olmak üzere korona salgını ile ilgili illerdeki durumu #raporCovid19 diyerek paylaşıyoruz” dendi.

Koronavirüs en çok hangi illerde ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı birçok açıklamada koronavirüs salgınının ülke genelinde etkili olduğunu belirtse de gerek sosyal medya kullanıcılarının gerekse gazetecilerin ” koronavirüs en çok hangi illerde ” sorusunu yanıtsız bırakıyordu. Türk Tabipler Birliği, Twitter hesabından “Şeffaf bilgiye ulaşmak için #RaporCovid19 etiketini takip edin” notuyla bazı illerdeki koronavirüs vaka sayılarını açıkladı.

İstanbul Koronavirüs Vaka Sayısı

istanbul koronavirus vaka sayisi
Kaynak:sputniknews.com

İstanbul Tabip Odası resmi web sitesinde “Korona Günlerinde İstanbul’da Sağlık-1 Kamu Hastaneleri Raporu” başlığıyla bir açıklama paylaşıldı.

Açıklamada Bakanlık tarafından verilerin net bir biçimde açıklanmadığının altı çizilerek İstanbul’daki koronavirüs vaka sayısı hakkında bilgiler paylaşıldı. Buna göre İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerinde. İstanbul Tabip Odası raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Öncelikle; yapılan açıklamalarda PCR testi pozitif çıkan “vaka”ların esas alındığı; hastanelerde yatan ya da ayaktan takip edilen “şüpheli/olası vaka” sayıları yer almadığı için gerçek tabloyu göstermekte çok eksik kaldığını ve bütün ısrarlarımıza rağmen Sağlık Bakanlığı toplam vakaların bölgelere,  illere göre dağılımını açıklamadığı için diğer illerde olduğu gibi İstanbul’daki sayıları da bilemediğimizi ifade etmek isteriz.

İstanbul Tabip Odası (İTO) olarak meslektaşlarımızdan topladığımız bilgilerle tabloyu görmeye çalışıyoruz.

Bu çerçevede İstanbul’daki kamu hastaneleriyle ilgili son iki haftalık süreçte derlediğimiz bilgiler ve gözlemlerimize dair öne çıkan tespitler:

1- 30 Mart 2020 günü itibarı ile İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerindedir.

2- 30 Mart 2020 günü itibarı ile İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yoğun bakım ünitelerine yatırılan vaka sayısı 2 yüzün üzerindedir.

3- Pandemi bu hızla devam ederse önümüzdeki günlerde/haftalarda İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi yatak sıkıntısı yaşanabileceği görülmektedir.

4- Covid-19 hastalığının ilk ortaya çıkışından hastaların görülmeye başlamasına kadar geçen iki buçuk aylık süreçte İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi bir hazırlık çalışması yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle hastaneler Covid-19 pandemisi sürecine büyük ölçüde hazırlıksız yakalanmıştır.

5- Hastanelerde görülen ve halen devam etmekte olan maske, önlük, eldiven, gözlük, vb kişisel koruyucu malzeme eksikliği bu hazırlıksızlık durumunu açık olarak göstermektedir.

6- Ancak “malzeme eksikliği” durumu tablonun sadece görünen yüzüdür; asıl problem organizasyon eksikliğidir.”

Açıklamada İstanbul’daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısı yüzü geçtiğine yer verildi. Raporda dikkat çeken bir diğer iddia ise “30 Mart 2020 günü itibarı ile İstanbul’daki kamu hastanelerinde Covid-19 pandemisiyle mücadelede büyük bir kaos yaşanmaktadır” ifadesi oldu. Raporun tamamını okumak için tıklayınız.

İzmir Koronavirüs Vaka Sayısı

koronavirus izmir vaka sayisi
Kaynak: cumhuriyet.com

TTB, İstanbul ardından İzmir’deki koronavirüs vaka sayısı hakkında da bazı iddialarda bulundu. İzmir Tabip Odası web sitesinde “İzmir Tabip Odası Koronavirüs Raporu” başlığıyla yayınlanan metinde şehirdeki son duruma ilişkin veriler yer aldı. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde (üniversite, Sağlık Bakanlığı ikinci ve üçüncü basamak hastaneleri) PCR testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitif vakalar dâhil hasta sayısı 700 civarındadır.

İzmir genelinde 9 Aile Sağlığı Merkezi (ASM) Covid-19 şüpheli vakalar nedeniyle bir süreliğine kapatılmış, etkilenen hekim ve sağlık çalışanları sağlık kurumlarında tedaviye veya evlerinde izolasyona alınmış, daha sonra ASM’ler yeni görevlendirilen hekimler ile tekrar çalışmaya başlamıştır.

Yine bu süre içinde etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı da yaklaşık 75’tir. Bir ASM hemşiresi yoğun bakımda tedavi edilmektedir.”

İzmir Tabip Odası raporda ayrıca, sürecin büyük bir gizlilik altında yürütüldüğü ve buna bağlı olarak hastaların test sonuçlarıyla ilgili bilgi edinmede zorluklar yaşandığına da değindi. Öte yandan raporda kişisel koruyucu ekipman sayıları ve niteliklerinde eksiklik ve buna bağlı olarak sağlık personelinin Covid-19’dan etkilendiği gibi bir dizi sorun tespiti de yer alıyor.

TTB Twitter hesabından ayırca Şanlıurfa koronavirüs vaka sayısı, Adana koronavirüs vaka sayısı ve Diyarbakır koronavirüs vaka sayısı hakkında veriler de paylaşıldı.

  • Şanlıurfa’daki kamu hastanelerinde servis ve yoğun bakımlarda 70’e yakın şüpheli hasta takip edilmekte olup 6 pozitif hasta izlenmektedir.
  • Adana’da yaklaşık 550 hasta Covid teşhisi veya şüphesiyle yatıyor. 63 yoğun bakım hastasından 15i entübe. 2 si taburcu olmuş 4 hekim ve 12 sağlık çalışanı korona şüphesi ile takip edilmekte.
  • Diyarbakır’da yaklaşık 150 hasta Covid teşhisi veya şüphesiyle yatıyor. 6 yoğun bakım hastası mevcut. Korona nedeniyle 5 yurtaşımız hayatını kaybetti.

TTB’nin açıklamalarında Ankara, Bursa, Antalya gibi büyükşehirler başta olmak üzere diğer illerdeki koronavirüs vaka sayılarına yer verilmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

League of Legends Yeni Bir Reklam Modeli Yaratıyor

League of Legends e-spor oyunlarına artık reklam yayıncılığı için ilginç ve potansiyeli yüksek bir yöntem geliyor. Yeni bir güncelleme ile liglerin sponsorları doğrudan Rift'in...

Amerika’da Yağmalanan Telefonlar Apple Tarafından Kitlendi!

Amerika'da çıkan olaylar sebebiyle ülkede pek çok mağaza yağmalandı. Bu mağazalar arasında teknoloji dünyası için oldukça önem taşıyan Apple'da bulunuyor. Ancak şirketin, yağmalanan Apple...

Huawei P40 Pro İçin Profesyonel Zoom ve Çekim Önerileri

Teknoloji geliştikçe kullandığımız akıllı telefonlar aslında birçok konuda başka ürünlere ihtiyacımızı ortadan kaldırıyor. Bunların başında ise akıllı telefonlarla, profesyonel makinelerle çekilmiş izlenimi veren fotoğraflar...

Peak ve Zynga ‘dan Teknoloji Sektörüne Damga Vuran İmza

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga ‘nın, Türkiye’nin önemli oyun şirketlerinden Peak ’i 1,8 milyar dolara satın alacağı iddialarına yönelik şirketten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Peak...

Minecraft Dungeons İlk Büyük DLC’si Jungle Awakens Geliyor

Mojang'in kısa süre önce duyurduğu Minecraft Dungeons oyununun DLC paketi Jungle Awakens ormanda geçen bir macera sunacak. İlk DLC paketi olacak Jungle Awakens Temmuz...