Son dönemlerde kırdığı yeni rekorlarla gündeme gelen Bitcoin’in dün akşam rekor tazelemesinin ardından, kripto para yatırımcıları 1.000 dolardan fazla zarar etti. Bilgisayar korsanları, Ledger adı verilen ve kullanıcılarının fiziksel kripto paralarını sakladığı cüzdanda kripto para sahiplerinin hesaplarını çaldı. Cüzdanı üreten şirket söz konusu olayı doğruladı ve yatırımcıları uyardı.

2020’de çok sayıda rekor kırarak 23 bin dolar seviyelerine ulaşan Bitcoin yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Ancak dün akşam yaşanan bir olayın iddiası Bitcoin’e duyulan güvende sıkıntılar yaşanmasına sebep oldu. Bitcoin ortaya atılan iddialar sebebiyle, çok kısa sürede 1.000 dolardan fazla değer kaybetti.

Bazı kripto para yatırımcıları aldıkları Bitcoin’lerini borsada tutmak istememeleri sebebiyle, Ledger olarak anılan USB belleklerde kripto paralarını tutuyor. Özel bir yazılımın bulunduğu bu bellekler, kripto paraların çevrimdışı bir ortamda fiziksel olarak saklanmasına olanak tanıyor. Ancak dün akşam yaşanan bir gelişme bu cüzdanların aslında söylendiği kadar güvenli olmadığını ortaya çıkardı. Ledger sahibi 272 bin kripto para kullanıcısının bilgilerinin çalındığı iddia edildi. Söz konusu iddialarda, Ledger sahibi 272 bin kişinin kişisel bilgilerinin paylaşıldığı söylendi.

Ledger kullanıcı bilgilerinin paylaşıldığı internet sitesinden ekran görüntüsü

Bir siber güvenlik şirketi olan Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal tarafından duyurulan olayda, Ledger kullanan kripto para yatırımcılarının bilgilerinin çalındığı belirtildi. Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen bilgiler arasında, kullanıcılarının fiziksel adresleri, telefon numaraları ve kimlik bilgilerinin yer aldığını belirten Gal’in açıklamasının ardından Bitcoin fiyatları ciddi oranda düştü.

Söz konusu güvenlik ihlali Ledger tarafından da doğrulandı. Fiziksel kripto para cüzdanı Ledger, bu zamana kadar yaşanan her türlü ihlal için ellerinden geleni yaptıklarını ve 170’ten fazla internet sitesini kapattırdıklarını belirtti. Yetkililer ayrıca, 24 kelimelik şifrenin kimseyle paylaşılmaması ve Ledger’dan geldiği belirtilen e-posta ile mesajlara da itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:

Bitcoin, 20 Bin Dolar Barajını Aşmasının Hemen Ardından 23 Bin Dolar Seviyesine Ulaştı 

Bitcoin, Tüm Zamanların Rekoruna Yaklaşmasının Ardından Bir Gecede 3 Bin Dolar Değer Kaybetti! 

Bitcoin rekor kırdı, Cyberpunk 2077 Ps4, Netflix ‘te dizi dinleme dönemi başlıyor – DigiToll #46:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz