Lenovo yeni kampanyasında cinsiyet ayrımcılığının kısa yoldan çözülemeyecek bir problem olduğunu vurguluyor

Lenovo, yeni sosyal medya projesi ile kadınları ötekileştiren yargıların, hayatın her alanında olduğu gibi oyun dünyasında da sürekli tekrarlanarak kalıplaştığından yola çıkarak toplumsal cinsiyet eşitliği mesajını oyun dünyası üzerinden aktarıyor. Kampanya filminde, bir kadın oyuncu (gamer) masası üzerinden Lenovo’nun oyun bilgisayarı markası Legion kullanılarak görselleştirilen mesajlarda bilgisayarlar oyunları oynanırkenn sıkça kullanılan kısa yolların merkeze alındığı söylem ve tasarımlarla, cinsiyet ayrımcılığının kısa yoldan çözülemeyecek bir problem olduğu vurgulanıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için, susmuyoruz: #KısaYoluYok

Görselde  ilk olarak üstten bir gamer masası görülüyor. Masadaki aksesuarlar ve renklerden gamer’ın “kadın” olduğu anlaşılıyor. Masanın ortasında, Alt ve F4 tuşları (pencereyi kapatma) sökülüp kenara atılmış bir Lenovo Legion bulunuyor. Anlatımda kadınların maruz kaldıkları tacizler ve olumsuzluklarla oyun dünyasının dışına itilmesine göndermeyle “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, gitmiyoruz!” mesajı veriliyor. İkinci göndermede; masanın ortasında, Ctrl, Shift ve M tuşları (discord mikrofonu sessize alma) sökülüp kenara atılmış bir Lenovo Legion görüyoruz. Bu noktada çok oyunculu oyunlarda kadınların olumsuz yorumlara 3 kat fazla maruz kalması fikrinden yola çıkılarak “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, susmuyoruz!” mesajı veriliyor. Kampanya sloganı olarak ise #KısaYoluYok mesajı öne çıkıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için, geri adım atmıyoruz: Ayrımcı söylemlere son

Masanın ortasında, Ctrl ve Z tuşları (geri alma) sökülüp kenara atılmış bir Lenovo Legion gördüğümüzde ise kadınların erkeklerle aynı seviyede olmalarına rağmen oyun dünyasında geri plana atılmalarına gönderme ile “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, geri adım atmıyoruz!” mesajı aktarılıyor. Son olarak masanın ortasında, Ctrl, X ve V tuşları (kopyalama-yapıştırma) sökülüp kenara atılmış bir Lenovo Legion olarak karşımıza çıktığında, kadınları ötekileştiren yargıların, hayatın her alanında olduğu gibi oyun dünyasında da sürekli tekrarlanarak kalıplaşmasına değinilerek; “Toplumsal cinsiyet eşitliği için, ayrımcı söylemleri tekrarlamıyoruz!” mesajı veriliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz