Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı doğrultusunda Wikipedia için konulan erişim engeli kararını kaldırdı. Karar, erişim yasağının kaldırılması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderildi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı doğrultusunda Wikipedia‘nın erişim engeli kararını kaldırdı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, karar gereğinin yapılması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) gönderildi. BTK’nın bu karar doğrultusunda Nisan 2017’den beri kapalı olan Wikipedia’yı kısa bir süre içerisinde yeniden erişeme açması bekleniyor.

Wikipedia ne zaman açılacak? 

Mahkeme kararının BTK’ya ulaşması ve ardından Wikipedia’nın açılması bekleniyor. AYM, Wikipedia’nın kapatılmasını hak ihlali saymış, kararın demokratik düzene uymadığını vurgulamıştı.

Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi. Mahkeme erişim yasağını kaldırarak kararı BTK’ya gönderdi. Sitenin kısa süre içinde açılması bekleniyor.

Wikipedia’nın Avukatından Açıklama