Microsoft Teams Uçtan Uca Şifreleme

Microsoft, kısa bir süre önce gerçekleştirilen ‘Ignite 2021’ konferansında ‘Teams’ isimli görüntülü konuşma platformuna gelecek yenilikler arasında uçtan uca şifreleme özelliğinin de bulunduğunu duyurdu. Özelliğin, bu yılın ilk yarısında platformu ticari olarak kullanan müşterilerin beğenisine sunulacağı ifade edildi.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını, sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarını da beraberinde getirdi. Bu nedenle birçok kişi, profesyonel faaliyetlerini ve sosyal ilişkilerini görüntülü konuşma platformları üzerinden yürütmek zorunda kaldı. Bu da video konferans platformlarına yönelik talebin, önemli oranda artmasına sebep oldu. Görüntülü konuşma platformları ise bu süreçte, artan talebe yanıt verebilmek adına bünyesine birçok yeni özellik eklemeye başladı. Benzer şekilde; kısa bir süre önce ABD merkezli teknoloji devi Microsoft da ‘Ignite 2021’ konferansında, ‘Teams’ isimli görüntülü konuşma platformuna uçtan uca şifreleme özelliği geleceğini duyurdu.  

Platforma eklenecek diğer özellikler arasında, yeni toplantı modları ve iyileştirilmiş web semineri özellikleri de yer aldı. Fakat etkinlik kapsamında duyurulan özellikler arasından en çok, uzun bir süredir platforma eklenmesi beklenen uçtan uca şifreleme desteği öne çıktı. Şirketin; yapılan sesli, görüntülü veya yazılı konuşmaları daha güvenli hale getirebilmek için bire bir konuşmalara uçtan uca şifreleme özelliği ekleyeceği dile getirildi.  

Uçtan uca şifreleme desteği, Microsoft Teams bünyesine 2021 yılının ilk yarısında gelecek 

Microsoft Teams Uçtan Uca Şifreleme Desteği

Diğer yandan platform, güncel olarak uçtan uca şifreleme yapmıyordu ve bu da gönderilen verilerin, aktarılırken ve kullanımda değilken Microsoft sunucularında tutulduğu anlamına geliyordu. Bu nedenle yetkili birimler, talep edilmesi halinde görüşmelere ilişkin sunucularda tutulan verilere erişebiliyordu. Yeni özelliğin eklenmesiyle beraber ise artık kullanıcılar arasında yapılan görüşme ve konuşmalara, Microsoft sunucuları dahi erişemiyor olacak. Özellik, başlangıçta yalnızca bire bir yapılan ve planlanmayan çağrılarda kullanıma sunulacak. Ancak Microsoft, yakın zamanda önceden planlanan ve iki kişiden fazla katılımcıyla gerçekleştirilen sanal toplantılarda da özelliğin kullanılabilmesini mümkün kılacak. Uçtan uca şifreleme desteği, Microsoft Teams bünyesine 2021 yılının ilk yarısında gelecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft Teams Nedir? Microsoft Teams Nasıl Kullanılır?

Avrupa Basketbolunda Bir İlk: Anadolu Efes ‘Dijital Tribünü’, Microsoft Teams ile Taraftarları Salona Taşıyacak

Microsoft Teams Katılımcı Sayısını 49’a Çıkarıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz