Apple Watch Kalp Ritmi Ölçme Özelliği, Felç Riskini Azaltabilir

Johnson&Johnson, Apple cihazların 65 yaş ve üzeri kullanıcılardaki ritim bozukluğunu tespit edip edemediğini ölçecek “Heartline” isimli yeni bir çalışma gerçekleştireceğini duyurdu. Yapılan ortak çalışma, klinik deneylerle test edilecek ve Apple Watch kalp ritmi ölçme özelliğinin yaşlılardaki felç riskini azaltıp azaltmadığı test edilecek.

Teknoloji devi Apple, son birkaç yıldır iPhone ve Apple Watch’lardaki sağlık takibi özelliklerini geliştirmeye çalışıyordu. Cihazlara eklenen özellikler ve uygulamalar, özellikle yaşlı kullanıcılar için kendi sağlıklarına ilişkin oldukça faydalı olabilecek veriler sunuyordu. Apple Watch kalp ritmi ölçme bu alandaki en önemli özellik olarak öne çıkıyor. 

Geçen yıl ABD merkezli Johnson&Johnson da düzensiz kalp ritminin erkenden fark edilebilmesi sayesinde cihazlarda bulunan sağlık takibi uygulamaları ve özelliklerinin, felç riskini ne oranda azalttığını araştıracak yeni bir çalışma yapacaklarını duyurmuştu. Aktarılan yeni detaylara göre Johnson&Johnson’ın Apple testi, “Heartline” adını aldı. 

Apple Watch Kalp Atış Takibi Önleyici Olabilir

 

Apple Watch Kalp Atış Takibi

Çalışmaya katılım sağlayacak kişiler için kayıtlar kısa bir süre önce açıldı. Yürütülecek klinik deneylere, 65 yaş ve üzerindeki Amerikan vatandaşlarının katılım sağlayabileceği bildirildi. Bununla birlikte katılımcılarıniPhone 6S veya daha yeni bir iPhone cihaza sahip olmaları gerektiği ifade edildi. Ayrıca yapılacak çalışma, sanal bir deneye dayandığı için katılımcıların klinik deney alanına gitmeleri de gerekmeyecek.

Şirket tarafından yapılan çalışma, kişilerdeki kalp ritim bozukluğunun erken tespiti sayesinde felç riskinin azaltılmasını hedefliyor. En yaygın kalp ritim bozukluklarından birisi olan “Atriyal Fibrilasyon (AF)” rahatsızlığının da çok az belirtisi olduğu ve bu yüzden herhangi bir felç meydana gelene kadar teşhis edilmesinin oldukça zor olduğu biliniyor. Rahatsızlık dolayısıyla yılda yaklaşık 158 bin kişi hayatını kaybediyor. 

Kısa bir süre önce, Stanford da benzer bir çalışma gerçekleştirmişti

Johnson&Johnson ve Apple; akıllı cihazlarda bulunan uygulamalar ve “Apple Watch”un elektrokardiyogram (ECG) özelliğinin, herhangi bir felç durumu meydana gelmeden önce “Atriyal Fibrilasyon” gibi kalp ritim bozukluklarının tespit edilmesini kolaylaştırdığına inanıyor. Johnson&Johnson’ın Apple testi, beklenen sonucu verirse felç ve kalp ritim bozukluğu kaynaklı ölümlerin sayısının azalmasına da yardımcı olabilecek.  

Kısa bir süre önce araştırmacılar, Stanford’ta da benzer bir deney gerçekleştirmişlerdi. Yapılan çalışma, Apple Watch’un düzensiz kalp atışı takibi özelliğinin tıbbi bir ortamda kullanılabilecek kadar doğru veriler sunabildiğini ortaya koymuştu.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

Apple Watch’a yeni güncelleme geldi

Apple, “iPhone” ve “Apple Watch”ları araba anahtarına dönüştürecek!

Apple, saat satışında İsviçre’yi bile geride bıraktı!