Japonya’da hakkında yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında ev hapsine mahkum edilen Renault- Nissan – Mitsubishi İttifakının eski CEO’su Carlos Ghosn pazartesi Günü İstanbul aktarmalı olarak Lübnan’a kaçmıştı. Ghosn’un İstanbul’daki uçak değişimini organize ettiği ve kaçışa yardım ettiği gerekçesiyle 7 kişi gözaltına alındı. 

İçişleri Bakanlığı, Türkiye aktarmalı olarak Lübnan’a kaçan Japonya’da ev hapsinde olan eski CEO Carlos Ghosn’un İstanbul aktarmalı kaçışıyla ilgili soruşturma başlattı. Habertürk’ten Emrah Doğru’nun haberine göre başlatılan soruşturma kapsamında 7 kişi gözaltına alındı. Bakırköy Adliyesi’nin takip ettiği soruşturmada 4’ü pilot, biri kargo şirketi ticaret ve operasyon müdürü, 2’si havalimanı çalışanı toplam 7 kişi, Ghosn’un kaçışına yardım ettiği gerekçesiyle göz altında.

1.67 boyundaki Ghosn Pazartesi günü, Japonya’da gözetim altında olduğu evden enstrüman kutusunda kaçmış, özel jet ile İstanbul’a gelmişti. İstanbul’da yaklaşık iki saat bekleyen Ghosn, kendisini bekleyen bir diğer özel Jet ile Lübnan’a kaçmıştı.

Gözaltına alınanlardan birinin MNG Kargo’nun Atatürk Havalimanı’nda görevli yöneticilerinden biri olduğu ve bu kişinin uçağın organize edilmesinde rol aldığı iddia ediliyor.

Ghosn, Beyrut’a gittikten sonra yaptığı açıklamada, “Adaletten kaçmıyorum, adaletsizlikten ve politik zulmümden kaçıyorum. Artık medya ile serbestçe iletişim kurabilirim, bunu haftaya yapabilirim. açıklamasında bulunmuştu.

Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un Hollywood Filmini Aratmayacak Kaçışı