NASA ’nın Mars keşif aracı Perseverance kızıl gezegenden ilk örneğini başarıyla topladı. Ağustos ayının başında topladığı sanılan taş örneğinin aslında yerinde olmadığı görülen Perseverance ikinci seferinde görevini tamamladı. 

NASA’nın şubat ayında başarılı bir şekilde Perseverance’ı kızıl gezegene indirmesinin ardından, bölgede keşif yapan aracın, Dünya’ya göndermek amacıyla çeşitli örnekler toplaması gerekiyor. Mars’ta yaşamı bulmak adına görevlendiren Perseverance’ın geçen ay bir taş örneği topladığı sanılmıştı. Ancak NASA ’nın incelemelerinin ardından Perseverance ’ın örneği düşürdüğü ya da başarıyla alamadığı ortaya çıkmıştı. Yapılan araştırmaların ardından NASA, numunenin aslında toplanamayacak kadar tozlu olduğunu belirledi. JPL mühendisleri geçen ayki açıklamada, Perseverance’ın komuta edildiği gibi hareket ettiğini ancak örneği alamadığını belirtmişti. 

Perseverance bu sefer örneği topladı

Şimdi ise, NASA örneğin başarılı bir şekilde alındığını açıkladı. 1 Eylül’de Perseverance’ın çektiği fotoğraflara bakıldığında, araçtaki toplayıcıdaki örneğin açıkça görüldüğü belirtildi. 

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Steven’a göre, görüntüler yakındaki bir numune bölümündeki bir öğütme noktasının daha önceki fotoğraflarıyla eşleşiyor ve bu da, olivin ve sudan çökmüş olabilecek diğer minerallerle birlikte demirin varlığını gösteren pas renkli, muhtemelen tortul bir kayayı ortaya çıkarıyor. 

Başarılı bir şekilde örneği toplayan Perseverance şimdi ise Mars yüzeyinden aldığı taşı düzgün bir şekilde depolamalı ve saklamalı. Mars keşif aracı her ne kadar bir örnek almış olsa da, asıl amacı Dünya’ya getirebildiği kadar çok numune getirmesi olacak. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ise bu tüpleri toplamak ve onları Dünya’ya bağlı bir rokete yerleştirmek için Jezero Krateri yakınlarındaki aynı yere bir Marslı iniş aracı ve örnek toplama gezicisi gönderecek. 

Tek zorluk, söz konusu araçların henüz inşa edilmemiş olması ve bitmiş bir tasarıma sahip olmamasıdır. Bununla birlikte, dahil olan ajanslar, 2026’ya kadar Mars’a araç fırlatmayı ve 2028’e kadar oraya varmayı planlıyorlar. Ayrıca 2031’e kadar numune almayı beklemiyorlar. Perseverance numune toplamayı başarsa da, görevin tüm aşamaları hala çok büyük bir zorluk içinde gerçekleşecek. Umarız Mars keşif aracı topladığı örnekleri yeniden kaybetmez ve başarılı bir şekilde getirir. 

İlginizi Çekebilir:

Perseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance 1998’teki iMac G3’ün İşlemcisini Kullanıyor

KOŞTURAN AYAKKABI! 3D teknolojisiyle üretilen koşu ayakkabısı : adidas 4DFWD:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz