Dünyanın en çok abone sayılarına sahip dizi ve film platformlarından birisi olan Netflix, bazı ülkelerde şifre paylaşımına kısıtlamalar koydu. Şirket bugüne kadar bu konuda çeşitli açıklamalar yapmış olsa da en somut hamleyi sonunda atmış oldu. 
Dizi ve film platformu olan Netflix, ABD ve Birleşik Krallık’ta şifre paylaşımına kısıtlama getirdi. Bilindiği gibi Standart ve Premium pakette kullanılabilen şifre paylaşım uygulaması, tüketiciye bir miktar ek maliyet çıkarıyor. İşte detaylar!

Uzun Süredir Gündemdeydi

Birçok ülkede yoğun bir abone sayısına sahip olan Netflix, kullanıcıların ortak bir şifre ile platforma erişimlerini engelleyeceği konusunda uzun süredir açıklamalar yapıyordu. Ve sonunda bu konuyla ilgili platformda net bir gelişme yaşandı. Öncelikle nispeten daha az abonesi olan ülkelerde bazı testler uyguladı ve bunların sonucunda aldığı bir kararla Birleşik Krallık ve ABD’de şifre paylaşmayı imkansız hale getiren yeni bir dönem başlattı. Söz konusu kısıtlamanın nasıl yapılacağına dair açıklama yapan şirket, kullanıcıların IP adresleri üzerinden hesap takibi yapılacağı ve IP uyumsuzluğu yaşanması halinde müşterilerin bilgilendirileceğini belirtti. GPS verilerinden faydalanmadığını vurgulayan Netflix, öncelikle hesap sahibinden bir cihazı varsayılan olarak tanımlamasını isteyecek. Ardından da tanımlanmış olan adres veya cihaz, söz konusu hesap için varsayılan olarak kabul edilecek.

Şifre Paylaşmak İsteyenlere Seçenek

Netflix tarafından yapılan resmi açıklamalarda, bu yeni dönemde kullanıcıların isterlerse şifre paylaşımı yapabilecekleri aktarıldı. Ancak kullanıcı şifreyi paylaştığı her bir kullanıcı için ek bir ödeme yapmak zorunda. Diğer yandan şifre paylaşımının ücretlendirilmesi ise kullanıcının satın alınmış olduğu pakete göre değişkenlik gösterecek. ABD’deki yeni fiyatlandırmada ise Netflix kullanıcıları, 15,49 dolar karşılığında almış oldukları Standart pakete; kullanıcı başına ekstra 7,99 dolar ödeme yapacaklar. Yani bu durumda aslında kullanıcının maliyeti, yüzde 50 artmış olacak. Bunun yanı sıra 4K çözünürlük sunan 19,99 dolarlık Premium paketi satın alan kullanıcı ise iki ek kullanıcı için yine 7,99 dolar ödeme yapacak. Son olarak Temel ya da Reklamlı paket için şifre paylaşımı hiçbir koşulda yapılmayacak.

Türkiye‘de Nasıl Olacak?

Netflix’in uzun süredir düşündüğü şifre paylaşım kısıtlamasının Birleşik Krallık ve ABD’de uygulanmaya başlaması kısa süre sonra Türkiye’de de uygulanacağı yönünde yorumlanıyor. Bu durumda ABD’deki rakamlarla oranlandığında Türkiye’de gerçekleşecek fiyat politikası tahminlerinde ise şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

  • 97,99 TL karşılığında Standart paket kullanan tüketici, her yeni kullanıcı başına49 TL ödemek zorunda kalacak ve maliyet 147 TL’ye çıkacak.
  • 130,99 TL karşılığında Premium paket kullanan tüketici, 2 ek kullanıcı için 49 TL ödemek zorunda kalacak. Buna göre maliyet 179 TL’ye çıkacak.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz