Netflix’in geçtiğimiz aylarda tanıttığı reklamlı premium hizmeti bugün resmi olarak tanıtıldı. Planın ilk olarak hangi ülkelerde kullanıma sunulacağı ve fiyatı da belli oldu.

Birçok yerli ve yabancı yapımın yer aldığı dijital platformlar gittikçe çoğalarak belli bir ücret karşılığında hizmet vermeye başladı. Televizyon yayınlarının standartlaşmasından sonra da dijital yayın platformlarına ilgi arttı. Kullanıcılar bir yandan içeriklerle ilgili memnuniyetlerini dile getirirken, diğer yandan artan fiyatlardan rahatsız olmaya başladı.

Kullanıcıların bu durumuna alternatif bir çözüm yöntemi getirmek isteyen platformlar, reklamlı üyelik seçeneğini hayata geçirdi. Reklamlı üyelik seçeneği sunarak paket fiyatını düşürmeyi amaçlayan firmalar arasına Netflix de katıldı.

Reklamlı Planda Tüm İçerikler Yer Almayacak!

Dünyanın en büyük dizi ve film yayın platformlarından Netflix, uzun zamandır karşı çıktığı reklamlı abonelik sistemine bu yılın başlarında sıcak bakmaya başlamıştı. Daha sonra reklamlı plan hakkında ufak tefek bazı bilgiler ortaya çıksa da Netflix, bu paketlerin ne zaman ve hangi ülkelerde kullanıma sunulacağı konusunda sessizliğini korumuştu. Bugün yapılan basın toplantısında Netflix’in reklamlı premium planını resmi olarak tanıttı.

Basın toplantısında, premium planının ilk etapta 3 Kasım’dan itibaren 12 ülkede kullanıma sunulacağı açıklandı. Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Meksika, Güney Kore, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de kullanıma sunulacak paketler ABD fiyatı olan 6,99 dolar üzerinden fiyatlandırılacak. Netflix, stratejik hamlesi sayesinde Disney+’ın reklamlı planından 1 ay önce ve 1 dolar daha ucuza sunacak.

Reklamlı planda ilk etapta platformdaki tüm içeriklerin %5 ile %10’luk bir kısmı yer almayacak. Hangi içeriklerin bu planda sunulmayacağına dair net bir açıklama yapılmamış olsa da kullanıcılara göre popüler yayınların çoğuna reklamlı planda ulaşılamayacak. Buna ek olarak reklamlı plana abone olan kullanıcılar içerikleri aynı anda sadece 1 cihazda ve 720P çözünürlükte izleyebilecek. Reklamların gösterilebilmesi için de içerikleri indirme hizmeti devre dışı olacak.

1 Saatlik İçerikte 4 Reklam Yer Alacak!

Netflix, düzenlediği basın toplantısında reklam konusuna da değindi. Reklamlı paketi kullanan kullanıcılar, izledikleri 1 saatlik içerikte yaklaşık 4-5 dakikalık reklam görecek. Reklamlar 15-30 saniye arasında sürecek ve geçilemeyecek.

Netflix’in yeni reklamlı planının Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağı ve paket fiyatının ne kadar olacağı konusunda henüz net bir açıklama gelmedi. Ancak fiyatın 25-30 TL civarında olabileceği düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz