NVIDIA GeForce RTX 3060 Ekran Kartı

NVIDIA, yeni ‘GeForce RTX 3060’ ekran kartı modelini tanıttı. NVIDIA ‘Ampere’ mimarisiyle güçlendirilen yeni grafik işlemci biriminin, ‘GeForce GTX 1060’ın 10 katına kadar ışın izleme performansı sunduğu belirtildi. Şirket; yeni ekran kartı modelinin, 329 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağına işaret etti.  

NVIDIA, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği etkinlikte ‘Ampere’ mimarisiyle güçlendirilen yeni GeForce RTX 3060’ ekran kartı modelini tanıttı. Yeni ekran kartının, milyonlarca PC oyuncusu için hazır hale getirildiği duyuruldu. Verimli ve yüksek performanslı mimarisi ve ikinci nesil ‘NVIDIA RTX’ ile ‘RTX 3060’ın, ‘NVIDIA DLSS’ ve diğer teknolojileriyle donanım ve ışın izleme teknolojisi desteğini bir araya getirdiği ifade edildi. Şirket; yeni ekran kartı modelinin, 329 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağına işaret etti. Diğer yandan; NVIDIA’nın 60 sınıfı ekran kartlarının, geleneksel olarak Steam’deki oyuncuların favori ekran kartı olduğu ve ‘GTX 1060’ın, 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana ‘GPU’ oyun listelerinin zirvesindeki pozisyonunu koruduğu da biliniyordu. Güncel olarak ‘GeForce’ oyuncularının yaklaşık yüzde 90’ının, ‘GTX’ sınıfı bir ekran kartına sahip olduğunun altı çizildi.  

NVIDIA Küresel GeForce Pazarlama Başkan Yardımcısı Matt Wuebbling, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Wuebbling, açıklamasında Oyun sektöründeki standartları hızla yeniden tanımlayan ışın izleme teknolojisi durdurulamaz bir şekilde gelişiyor. Ampere mimarisiyle birlikte NVIDIA şimdiye kadarki en hızlı satış rekorunu kırdı ve bu sayede RTX 3060, RTX 30 serisi teknolojisini dünyanın her yerinden milyonlarca oyuncuyla bir araya getirmeyi başardı” ifadelerine yer verdi.  

Aktarılan detaylara göre; yepyeni oyunlarla birlikte sinematik grafikler ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi sayesinde daha büyük dünyaların kapıları aralanırken bu oyunlar, sadece ‘RTX’ destekli platformlarda oynanabilecek. ‘GeForce RTX 3060’ ise ‘GTX 1060’ın iki katı ‘raster’ performansı ve 10 katı ışın izleme teknolojisi performansı sunacak. Bu sayede; ‘Cyberpunk 2077’ ve ‘Fortnite’ gibi son teknoloji oyunlar, saniyede 60 karede ‘RTX’ teknolojisiyle önemli bir performans artışının yakalandığı güçlü bir oyun PC platformunun temeli oluşturulacak.  

‘NVIDIA RTX 3060’, ‘GeForce’ oyun yeniliklerinin üçlü teknolojisini destekliyor

NVIDIA RTX 3060

Diğer yandan ‘NVIDIA RTX 3060’; 13 gölgelendirici-TFLOP, ışın izleme desteği için 25 RT-TFLOP, ‘NVIDIA DLSS’ desteğine güç sağlamak için 101 tensör-TFLOP (Derin Öğrenme Süper Örnekleme), 192 bit bellek arayüzü ve 12 GB GDDR6 bellek özellikleriyle birlikte geliyor. ‘Yeniden boyutlanabilir BARın, ‘RTX 3060’ ile başlayarak tüm ‘GeForce RTX 30’ serisinde destekleneceği ifade ediliyor. Uyumlu bir ana kartla birleştirildiğinde bu gelişmiş ‘PCI Express’ teknolojisi, tüm GPU belleğine aynı anda işlemci tarafından erişilmesine olanak tanıyarak birçok oyunda performans artışı sağlıyor. 

Ayrıca; tüm ‘RTX 30’ serisi ekran kartları gibi, ‘RTX 3060’ da ‘GeForce’ oyun yeniliklerinin üçlü teknolojisini destekliyor: Performansı ve görüntü kalitesini artıran ‘NVIDIA DLSS‘, ‘NVIDIA Reflex’ ve ‘NVIDIA Broadcast’. Gerçek zamanlı ışın izleme desteğiyle birlikte bu teknolojiler, önemli bir performans artışı sağlıyor ve ‘GeForce’ oyun platformunun temelini oluşturuyor. Bununla birlikte ekran kartının; yapay zeka, oyun içi fizik ve animasyon simülasyonu, gerçek zamanlı ‘render’lama ve yapay zeka destekli yayın özellikleriyle oyunlarda devrim yaratacak potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. ‘GeForce RTX’ ekran kartlarında özel yapay zeka işlemcilerle çalışan ‘NVIDIA DLSS’ ise net oyun görüntüleri üretirken kare hızlarını artırarak oyuncuların ışın izleme ayarlarını en üst düzeye çıkarmak ve çözünürlüklerini artırmak için gereken performansı sağlıyor. ‘DLSS’ desteğinin, şu anda 25’ten fazla oyunda mevcut olduğu dile getiriliyor. 

NVIDIA Reflex’ teknolojisi ise sistem gecikmesini veya giriş gecikmesini (input lag) azaltıp oyunları daha duyarlı hale getirmeyi hedefliyor ve çok oyunculu oyunlardaki rekabetçiliği artırarak oyunculara önemli bir avantaj sağlıyor. ‘NVIDIA Broadcast‘ da kullanıcıların sohbetlerde, Skype görüşmelerinde ve video konferanslarında rahatlıkla uygulayabilecekleri sanal arka planlar, hareket yakalama ve gelişmiş gürültü giderme teknolojisinin de dahil olduğu bir ses ve video yapay zeka geliştirme paketi sunuyor.  

Tüm ‘NVIDIA GeForce’ ekran kartları, ‘GeForce Experience’tan yararlanabiliyor

NVIDIA GeForce Ekran Kartları

Paylaşılan diğer bilgilere göre; tüm ‘NVIDIA GeForce’ ekran kartları, ‘GeForce Experience’tan yararlanabiliyor. Söz konusu araç; oyun ayarlarını optimize etmek, oyunu kaydetmek ve yüklemek, oyun yayını yapmak, ekran görüntüleri almak ve ‘Game Ready Sürücüleri’ni indirmek ve yüklemek için milyonlarca oyuncu tarafından kullanılıyor. Sistemin en son özellikleri ise şunları içeriyor: 

  • Tek tıklamayla otomatik GPU ayarı: GeForce Experience artık gelişmiş bir tarama algoritması kullanarak otomatik olarak overclock profilleri oluşturabilen GPU ayarını destekliyor. 
  • Geliştirilmiş oyun içi izleme katmanı: GeForce Experience’ın halihazırdaki sağlam oyun içi arayüzünü artık NVIDIA Reflex Latency Analyzer istatistikleri de dahil olmak üzere performans istatistikleri, sıcaklıklar ve gecikme ölçümleri ekleniyor. 

GeForce RTX 3060’ ekran kartının, Şubat ayı sonlarında 329 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı belirtiliyor. NVIDIA ayrıca, yeni nesil ekran kartının; ASUS, Colorful, EVGA, GainwardGalaxyGigabyteInnovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac gibi eklenti kart sağlayıcılarından stok ve fabrika ‘overclock’ modelleri de dahil olmak üzere özel kartlar bazında piyasaya sürüleceğine işaret ediyor. Modelin, büyük perakendecilerde ve dünyanın dört bir yanındaki büyük üreticiler aracılığıyla satın alınabileceğinin de altı çiziliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yeni NVIDIA 3000 Serili Excalibur Oyun Bilgisayarı Satışta!

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’un ‘Işın İzleme’ ve ‘NVIDIA DLSS’ Desteğini Gözler Önüne Seren Yeni Bir Videosu Yayınlandı

Destiny 2’ye NVIDIA Reflex Desteği, Call of Duty: Black Ops Cold War’a NVIDIA Teknolojisi Eklendi

ASUS, NVIDIA DPU ve EGX ile Güçlendirdiği GPU Sunucularını Duyurdu

NVIDIA Yeni Amiral Gemisi Ekran Kartlarını ve Teknolojilerini Tanıttı

NVIDIA, Fortnite İçin ‘Ray Tracing’ ve ‘DLSS’ Desteğini Duyurdu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz