oppo-yonga-seti-uretecek-teknosafari

Son zamanlarda adını sık sık duyuran Oppo, akıllı telefonlar için kendi yonga setini üreteceğini duyurdu. Şirketin tedarik problemini gidermesi planlanan yeni yonga setleri, 2024 yılında kullanıma açılacak.

Akıllı telefon sektöründe en çok satan markalardan birisi olan Oppo, kendi yonga setlerini üreteceğini duyurdu. Şirket, amiral gemisi akıllı telefon modelleri için üst düzey yonga setleri geliştirecek. Yapılan yatırım ile birlikte şirket, Qualcomm ve MediaTek gibi üreticilere bağımlı kalmayacak.

Oppo, yeni çipler için geliştirme aşamasına geçildiğini ve 2024 yılında kullanıma başlayabileceklerini belirtti. Ayrıca yonga setleri, 3 nm üretim teknolojisi kullanılarak geliştirilecek.

Son zamanlarda Apple, Samsung, Xiaomi ve Google gibi şirketler, kendi yonga setlerini üretmeye başladığını duyurmuştu. Hatta bu markaların bazıları, kendi yongalarını kullanmaya başladı. Oppo ise önümüzdeki 3 yıl içerisinde kendi yongalarını kullanmaya başlayabilecek.

oppo-gpu-cpu-teknosafari

Akıllı telefon üreticilerinin böyle bir yola başvurması, şirketlerin son zamanlarda tedarik konusunda yaşadığı yoğun problemlerden kaynaklanıyor. Bilindiği üzere pandemi ile birlikte çip üretimi yavaşlamış, bu durum akıllı telefonlardan otomobil üretimine kadar birçok sektörü zor duruma sokmuştu.

Şirketler, kendi yongalarını üreterek, cihazlarının tedariği ve seri üretim aşaması konusunda çok daha fazla kontrole sahip olacak. Ayrıca bu sayede, devam eden ve bir süre daha devam etmesi beklenen yarı iletken çip sorunun önüne geçilebilecek.

Oppo, konu hakkında daha fazla detay vermedi. Ancak şirket, yeni duyurusu ile birlikte yüzde 2.5 oranına değerlenme elde etti. Ayrıca ilerleyen günlerde daha fazla detayın paylaşılacağı da belirtildi.

İlginizi Çekebilir:

Oppo Enco Buds inceleme – Fiyatı küçük işlevi büyük

ColorOS 12 Tanıtıldı – Oppo ve OnePlus Ortak Yazılımı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz