En İyi VR Gözlükler

Güncel teknolojik gelişmeler arasında; sanal gerçeklik (VR), birçok teknoloji tutkununun yaşamak istediği bir deneyim olarak ön plana çıkıyor. VR gözlükler sayesinde kullanıcılar, oynadıkları oyunlardan izledikleri filmlere kadar yüzlerce içeriği neredeyse üç boyutlu olarak deneyimleyebiliyor. Sanal gerçekliğin, tıp ve eğitim alanında kullanılan bir teknoloji olduğu da biliniyor. Tekno Safari editörleri, bu deneyime dahil olmak isteyen okurları için ‘En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri’ listesini derledi.

Güncel teknolojik gelişmeler arasında; sanal gerçeklik (VR), birçok teknoloji tutkununun yaşamak istediği bir deneyim olarak ön plana çıkıyor. VR gözlükler sayesinde kullanıcılar, oynadıkları oyunlardan izledikleri filmlere kadar yüzlerce içeriği neredeyse üç boyutlu olarak deneyimleyebiliyor. Sanal gerçekliğin, tıp ve eğitim alanında kullanılan bir teknoloji olduğu da biliniyor. Tekno Safari editörleri, bu deneyime dahil olmak isteyen okurları için ‘En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri‘ listesini derledi. Listedeki ürünler, tasarım ve performans özellikleri göz önünde bulundurularak bir araya getirildi.

İşte en iyi VR gözlükler! 

En İyi VR Gözlükler

İşte çözünürlük, sunduğu sanal gerçeklik deneyimi, performansı ve zengin oyun içerikleriyle ‘En İyi VR Gözlükler’ listesi!

1. Oculus Rift S 

En İyi VR Gözlükler

‘En iyi sanal gerçeklik gözlükleri’ arasında yer alan Oculus Rift S’; pek çok VR oyun ve uygulamayı desteklemesi ve yapay zeka ile donatılması açısından dikkat çekiyor. Hafif bir tasarıma sahip olması nedeniyle konforlu bir kullanımı olan gözlüğün kafa bandı, hareket halindeyken kullanıcıların başından düşmüyor. Yüksek çözünürlük sunan ‘Oculus Rift S’, kullanıcılara sanal gerçeklik deneyimini üst seviyelerde yaşatmayı vadediyor.

2. Samsung Gear VR 

En İyi VR Gözlükler

Samsung’un ‘Oculus’ ile yaptığı iş birliğinin meyvesi olan ‘Samsung Gear VR’, Galaxy serisi cep telefonlarıyla uyumlu biçimde çalışabiliyor. Cihaz, hafif tasarımıyla da kullanım rahatlığı sağlıyor. VR oyunlar konusunda oldukça başarılı olan gözlükle, 360 derece fotoğraflar ve videolar da görüntülenebiliyor. Ürün ayrıca, sanal sinema seçeneği sayesinde telefondaki videoları sinema salonunda izler gibi bir izleme deneyimi sunuyor. Oyun yelpazesi de zengin olan ‘Gear VR’ın görüntü performansının da oldukça başarılı olduğu ifade ediliyor.

3. Sony PlayStation VR 

En İyi VR GözlüklerTeknoloji devi Sony’nin geliştirdiği ve PlayStation kamera ile birlikte satılan Sony Playstation VR, 360 derecelik bir oyun keyfi sunuyor. Kullanıcıların; Playstation 4’ü destekleyen gözlüğü, oyun konsoluyla birlikte kullanmaları gerekiyor. Saniyede 120 kare görüntü oynatan gözlüğün, 3D ses teknolojisi de bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, seslerin yönünü başarılı bir şekilde algılayabiliyor. Cihaz, 610 gramlık ağırlığıyla da kolay bir kullanım sağlıyor. 

4. HTC Vive Cosmos 

En İyi VR Gözlükler

110 derece görüş alanı bulunan, 3D mekansal ses desteğine sahip olan ve alan gereksiniminin olmadığı ‘HTC Vive Cosmos’ da ‘En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri‘ listesinde kendine yer buluyor. Hassas takip için altı adet kamera sensörü bulunan gözlük, üst sınıf bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Çözünürlüğü orijinal ‘Vive’ modeline kıyasla yüzde 88 oranında geliştirilen cihaz, uzun oyunlarda da konforlu bir kullanım sunmayı vadediyor. 

5. Valve Index 

En İyi VR Gözlükler

‘En İyi VR Gözlükler’ listesine beşinci sıradan giriş yapanValve Index’ ise 1440×1600 piksel çözünürlüğe sahip RGB LCD paneliyle, OLED’den yüzde 50 daha fazla alt piksel gösteriyor ve daha net görüntü yakalıyor. Kare hızı geliştirilmiş olan cihaz, kullanıcıların uzun süren bir oyunu da rahat bir şekilde oynayabilmesine imkan tanıyor. Azaltılmış aydınlatma süresi sayesinde kullanıcılar ayrıca, hareket ettiklerinde de görselleri net olarak görmeye devam edebiliyor. Kenardan kenara akıcılığı bozmadan görüş alanını en üst seviyeye çıkardığını iddia eden ‘Valve Index’, yüksek geometri özelliği de sunuyor ve bu sayede kullanıcıların, etrafa bakmak için kafalarını çevirmelerine gerek kalmıyor.  

6. Zore G04BS VR 

En İyi VR Gözlükler

‘Android’ ve ‘IOS’ işletim sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışan ‘Zore G04BS VR’, 3D stereo ses teknolojisi ile geliyor. Kutusundan 42 milimetrelik ses ünitesi ve ‘Bluetooth’ stereo kulaklıkla çıkan gözlük, uzun kullanımda konforlu bir oyun deneyimi vadediyor ve göz yorgunluğunu minimuma indirmeyi hedefliyor. 720 derece panoramik görünüme sahip olan gözlüğün kafa bandı ise esnek formuyla ayarlanabilir özellikler taşıyor. Gözlüğün görüş mesafesi de kullanıcı tercihine göre ayarlanabiliyor.

7. Oculus Go

En İyi VR Gözlükler

‘Android’, ‘IOS’, ‘Windows’ ve ‘MacOs’ işletim sistemleriyle ile uyumlu bir şekilde çalışan ‘Oculus Go’, PC gereksinimini ortadan kaldırdığı gibi kulaklığa ihtiyaç olmadan bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Ekranı 2560×1440 piksel çözünürlüğünde olan cihaz, kutusundan bir kumanda ile çıkıyor. 3D grafiklere sahip olan gözlüğün netlik kalitesinin de yüksek düzeyde olduğu ifade ediliyor.

8. Oculus Quest 

En İyi VR Gözlükler

VR başlığı ve kumandaları ile her yerde oynama imkanı sunan ‘Oculus Quest’ sanal gerçeklik gözlüğünün kurulumunun, oldukça kolay olduğu belirtiliyor. Cihaz, ayakta veya oturarak kullanılabiliyor. Kullanıcılar ayrıca, cihaz ile kablosuz bir şekilde sanal dünyada da vakit geçirebiliyor. Ürün, yüksek kaliteli sanal deneyimi taşınabilir bir formda sunuyor.

9. LG 360 VR 

En İyi VR Gözlükler

İnce ve sade bir tasarıma sahip olan ‘LG 360 VR’ ise 118 gram ağırlığında olması nedeniyle hafifliği ile ön plana çıkıyor. Cihaz, diğer gözlüklere kıyasla yüzün tamamını kaplamıyor ve daha küçük formda olmasından dolayı, uzun süren oyunlarda ekstra bir kullanım kolaylığı sağlıyor. USB Type-C bağlantısıyla görüntü alabilen gözlüğün, 1080 piksel çözünürlüğünde çift OLED ekran desteğine sahip olduğu ifade ediliyor. Ürün, veri aktarımını ise ‘LG G5’ üzerinden yapıyor.  

10. Vestel VR 

En İyi VR Gözlükler

‘Vestel VR’ da diğer birçok sanal gerçeklik gözlüğü gibi 360 derece video ve oyun özelliği bulunduruyor. Cihazın sahip olduğu diğer özellikler arasında; ayarlanabilir kafa bandı, numaralı gözlüklerle kullanım ve ayarlanabilir lens özelliği yer alıyor. Bununla birlikte; ürünü kullanabilmek için kullanıcıların akıllı telefonunda, jiroskop sensörü bulunması gerekiyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sanal gerçeklik teknolojisi, Güney Koreli bir anneyi hayatını kaybeden kızıyla buluşturdu

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, İki Yeni Sanal Gerçeklik Uygulaması Geliştirdi

Sanal dünyayı hissettiren VR eldivenleri

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz