gopro-koronavirus

GoProkoronavirüs salgınının yarattığı kriz nedeniyle iş gücünü yüzde 20 azaltarak 200’ün üzerinde personel çıkardığını duyurdu. Söz konusu hamle, şirketin bu yıl içerisindeki faaliyet giderlerini 100 milyon dolara kadar azaltma çabalarının bir parçası olarak yapıldı. Aksiyon kamerası devi, şirketin kurucu CEO’sunun da yılın geri kalanında herhangi bir ücret almayacağını belirtti.

Tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, pek çok sektör gibi teknoloji dünyasını da etkisi altına almaya başladı. GoPro da salgının yarattığı krizden önemli ölçüde etkilenen şirketler arasına katıldı. Yaşanan son gelişmelere göre; aksiyon kamerası devi GoPro, koronavirüs salgınının yarattığı kriz nedeniyle iş gücünü yüzde 20 azaltma yoluna gidiyor olduğunu duyurdu. Şirket bu kapsamda, 200’ün üzerinde personeli işten çıkardı. Söz konusu adım, şirketin bu yıl içerisindeki faaliyet giderlerini 100 milyon dolara kadar azaltabilme çabalarının bir parçası olarak atıldı. Marka, daha öncesinde çalışan sayısından bağımsız olarak 2021 yılında giderlerini 250 milyon dolar civarında azaltmayı planladığını da açıklamıştı. 

gopro-koronavirus

Bu kapsamda şirketin kurucu CEO’su Nicholas Woodman’ın da yılın geri kalanında herhangi bir ücret almayacağı bildirildi. Bununla birlikte, şirketin önümüzdeki dönemde doğrudan tüketici odaklı bir satış modeline geçiş yapacağı da aktarıldı. Teknoloji devinin bu hamlesi, GoPro’nun drone pazarına girmesinin ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşaması ve toparlanmaya başlamasından hemen sonra geldi. Şirketin drone’ları, yaşanan kısa gecikmelerin sonrasında 2016 yılının sonlarına doğru kullanıcı beğenisine sunulmuştu. Fakat GoPro Karma”, piyasada çok fazla iz bırakamamış ve marka, konuyla ilgili büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak ürünün piyasaya sürülüşünden tam 1 yıl sonra drone işini bırakmaya karar vermişti. Bu da aksiyon kamerası devinin, beklentileri karşılayamayarak kısa bir süre içerisinde drone piyasasından çekildiği anlamına geliyordu. 

Şirket, ilk çeyrekte 700 bin aksiyon kamerası sattı

2019 yılında ise Hero 7”nin yakaladığı başarı ve popülarite, şirketin drone pazarında yaşadığı şanssızlığı bir miktar daha üzerinden atabilmesini ve toparlanmasını mümkün kılmıştı. GoPro, açıklamasında 2020 yılının ilk çeyreğinde 700 bin aksiyon kamerası sattığını ifade etti. Bununla birlikte, yılın geri kalanı için yapılan ürün ve hizmet planlamalarının yaşanan iş gücü azalmasından etkilenmeyeceği de aktarıldı.  

Kısa bir süre önce elektrikli otomobil devi Tesla da benzer şekilde, koronavirüs nedeniyle çalışanlarında maaş kesintisi ve ücretsiz izin uygulamalarına başlayacağını duyurmuştu. Bu kapsamda; faaliyeti duran fabrikada çalışan binlerce işçi, 4 Mayıs tarihine kadar ücretsiz izne çıkarılmıştı. Personel ve yönetici maaşlarında da yüzde 30’a kadar ücret kesintileri yapılmaya başlanmıştı.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Tesla, koronavirüs nedeniyle maaş kesintisi ve ücretsiz izin uygulamalarına başlıyor

GoPro, HERO8 Black’e elektronik flaş ekledi 

Dünyanın ilk modüler aksiyon kamerası Insta360 One R tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz