Okuma Süresi
2 dakika

Oppo, yeni bir kayan ön kamera patenti aldı. Şirketin aldığı yeni patent sayesinde telefonların ön kamerası kayacak ve farklı açılardan fotoğraf çekmeyi kolaylaştıracak. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şirketler daha farklı yenilikler ve tasarımlar üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bu bağlamda özellikle akıllı telefon sektöründe rekabet de her geçen gün artıyor. Katlanabilen, genişleyen ve uzayan ekranların yanı sıra pek çok üretici kamera modülleri için de ilginç ve farklı çalışmalar yapıyor. Birkaç sene önce gördüğümüz çentikli modellerin yerini delikli ekranlı telefonlar ve daha farklı tasarımlar aldı. Bu farklı çalışmalara şimdi ise Çin merkezli Oppo’nun yeni bir patenti ekleniyor. 

Oppo ‘nun kayan ön kamera patenti 

Oppo’nun almış olduğu patentte, şirket ön kamerayı yatay eksende hareket ettiriyor. Patentin detaylarına bakıldığında ise, ön kameranın üst panelde bir kenardan diğerine hareket edecek şekilde tasarlandığı görülüyor. Basit gibi görülen bu işlem için şirketin açıklaması ise 33 sayfayı buluyor. Yatay eksende hareket edip diğer tarafa geçecek kameranın minyatür bir motorla çalışacağı aktarılıyor. Cihazın içinde yer alan ve minyatür bir motorla çalışan mekanizma sadece kamera uygulamasına girildiğinde çalışacak. Bunun yanı sıra kullanıcılar sadece donanımsal değil bu yeni özelliği aynı zamanda yazılımsal olarak da kullanabilecekler. Bu durumun da üç boyutlu fotoğraf çekimi konusunda önemli bir adım yaratacağı söyleniyor. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi yeni ön kamera patentinin ise, kullanıcıların kamerayı diledikleri gibi ayarlayabilmesi amacıyla aldığını aktarıyor. Yeni teknoloji sayesinde kullanıcılar, ön kamerayı istedikleri şekilde ayarlama şansına sahip olacaklar. Bu sayede daha verimli bir geniş açı deneyimi ve daha iyi selfieler ortaya çıkacak. Hatta telefon fotoğrafçılığında büyük bir adım olması beklenen üç boyutlu fotoğrafların çekimi için de işe yarayacağı ifade ediliyor. Özel bir yazılım sayesinde elde edilecek üç boyutlu fotoğrafların yanı sıra patentteki yeni teknolojinin portre modunda ve panoramik fotoğraf çekmek için kullanılabileceği belirtiliyor. 

Oppo’nun patentini aldığı kayan ön kamera patentinin ne zaman ticarileştirileceği elbette ki henüz bilinmiyor. Şirket bu teknolojiyi kesin olarak akıllı telefonlarında kullanır mı kullanmaz mı ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz. Ancak kayan ön kamera teknolojisi geliştirilirse akıllı telefon sektöründe önemli değişiklikler görebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Genişleyen Ekranlı OPPO X 2021’in Videosu Ortaya Çıktı

OPPO Find X3, Snapdragon 888’li En Güçlü Telefon Olacak

iPhone 12 Detaylı İnceleme | Kamera ve Oyun Performansı Nasıl?:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz