Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Dijital TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarının Satışı İçin Son Gün, 4 Aralık Tarihine Ertelendi 

TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarının Satışı İçin Son Gün, 4 Aralık Tarihine Ertelendi 

TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satışı için son gün, 27 Kasım’dan 4 Aralık tarihine ertelendi. Söz konusu erteleme kararının, şirket tarafından ‘Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS)’ne yapılan bir başvurunun incelenebilmesi amacıyla alındığı ifade edildi.  

ABD hükumeti ve TikTok arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından ABD Başkanı Donald TrumpTikTok’un ABD operasyonlarını satması gerektiğini açıklamış, aksi takdirde platformun ülke ağında yasaklanacağını ifade etmişti. Bunun üzerine; Microsoft, Twitter ve Oracle gibi birçok teknoloji devi, uygulamanın ABD operasyonlarını satın alabilmek için çatı şirket ‘ByteDance’ ile görüşmelere başlamıştı. Bu sırada TikTok da konuya ilişkin yasal yollara başvurmuş ve yargı süreci tamamlanana kadar, uygulamanın yasaklama kararının ertelenmesi talebinde bulunmuştu.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satışı için son gün, mahkeme tarafından birçok kez ertelenmişti. Söz konusu tarihin, son olarak 27 Kasım’a alındığı ifade edilmişti. Erteleme kararı, TikTok’un ABD hükumetinin soruşturmaya yanıt vermemesi üzerine talepte bulunmasıyla alınmıştı. Kısa bir süre önce yaşanan bir gelişmenin ardından, son tarihin tekrar 4 Aralık’a ertelendiği açıklandı. Aktarılan detaylara göre TikTok, son dava dosyalarında yeni bir tarihe yer verdi ve 7 günlük bir uzatma kararı alındığına işaret ederek yeni tarihin, 4 Aralık olarak belirlendiğini belirtti.

ABD Başkanı’nın değişmesi, TikTok dava dosyasına ilişkin yeni gelişmeleri beraberinde getirebilir

ABD TikTok Dava

Diğer yandan; bir Hazine sözcüsü, ‘Bloomberg’e yaptığı bir açıklamada erteleme kararının, TikTok tarafından ‘Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS)’ne yapılan bir başvurunun gözden geçirilebilmesi amacıyla alındığını ifade etti. Son tarihin tekrar ertelenip ertelenmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Bununla birlikte, ABD Başkanı’nın değişmesinin de TikTok dava dosyasına ilişkin yeni gelişmeleri beraberinde getirebileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD, TikTok’a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

TikTok, Epilepsi Hastalarına Yönelik Geliştirdiği Yeni Bir Özelliği Kullanıma Sundu

Pakistan, ‘TikTok’ Uygulamasının Erişim Engelini Kaldırdı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR