Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaTeknolojiOppo, Li-Fi Bağlantı Desteği İçeren Bir Akıllı Telefon Patenti Aldı

Oppo, Li-Fi Bağlantı Desteği İçeren Bir Akıllı Telefon Patenti Aldı

Oppo, Li-Fi bağlantı teknolojisini destekleyen yeni bir akıllı telefon patenti aldı. Li-Fi bağlantı teknolojisinin kullandığımız Wi-Fi teknolojisinden 10 bin kat daha hızlı bağlantı sağladığı belirtiliyor. Çin merkezli teknoloji üreticisinin almış olduğu patenti hayata geçirip geçirmeyeceği ise şu an için bilinmiyor. 

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde, kullanılan bağlantı seçenekleri de gün geçtikçe gelişiyor ve hızlanıyor. Bugün global anlamda pek çok amiral gemisi akıllı telefonun 5G bağlantısını desteklediğini biliyoruz. MediaTek’in Dimensity isimli işlemcileri sayesinde orta segment olarak adlandırılan bazı akıllı telefonlar bile 5G bağlantı desteği ile beraber geliyor. Ancak yüksek hızlar vaadetse bile, şu anki zamanda özellikle yüksek boyutlu dosyaları indirmek için pek çok kullanıcı Wi-Fi ağlarına yöneliyor. Bu durum göz önüne alındığında kablosuz geniş ağ bağlantı hızlarının, mobil ağ hızlarından daha önemli olduğu yorumu yapılabiliyor.

Oppo ‘dan Li-Fi bağlantı destekli akıllı telefon patenti

Huawei’nin öncüsü olduğu Wi-Fi 6’nın Wi-Fi 5’ten dört kat daha yüksek ağ bant genişliğini sağlaması ve daha fazla eş zamanlı kullanıcıyı desteklemesi global anlamda pek çok kullanıcıya büyük ölçüde hız kazandırıyor. Yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan Wi-Fi 6’dan çok daha fazla hız sunduğu bilinen Li-Fi teknolojisinin 10 bin kat daha hızlı bağlantı sağlayabildiği aktarılıyor.  

Wi-Fi’dan çok daha yüksek hızlı bağlantı sunan Li-Fi teknolojisini, almış olduğu patent sayesinde yeni akıllı telefonuna entegre eden Oppo, kablosuz ağların mobil ağlardan çok daha fazla kullanıldığını göz önüne alarak hareket etmiş gibi görünüyor. 

Aktarılan detaylara göre; Çin merkezli teknolojik ürün üreticisinin almış olduğu akıllı telefon patentinde, Li-Fi desteği için telefonun arkasında yer alan kamera modülünün yanında ya da cihazın üstünde, çerçeveye gömülü halde gelen bir Li-Fi sensörü bulunuyor. Oppo’nun almış olduğu Li-Fi teknolojisi entegre edilmiş akıllı telefonu hayata geçirip geçirmeyeceği henüz bilinmiyor, ancak ilerleyen zamanlarda söz konusu teknolojinin daha da gelişeceğini ortaya koyuyor. 

Wi-Fi ve Li-Fi arasındaki fark?

Wi-Fi bağlantı teknolojisi, veri iletişimi için radyo dalgalarını kullanıyorken, Li-Fi olarak anılan Light Fidelity ise LED ampuller üzerindeki yarı iletkenler ile birlikte ışığı ileterek veri iletiyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre, Li-Fi bağlantı teknolojisi, Wi-Fi bağlantı teknolojisinden 10 bin kat daha yüksek hız sağlayabiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Wi-Fi’ın 20 yıllık serüveninde 20 dönüm noktası

Oppo’nun İlk Akıllı Saati ve Yeni Kablosuz Kulaklığı Eylül Ayında Türkiye’ye Geliyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR