Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaHaberSeçili Cep Telefonu Bataryası ve Otomobil Akülerinde, İthalat Kontenjanı Getirilerek Gümrük Vergisi...

Seçili Cep Telefonu Bataryası ve Otomobil Akülerinde, İthalat Kontenjanı Getirilerek Gümrük Vergisi Sıfırlandı!

Resmi Gazete’de yayımlanan ve 29 Aralık 2020 tarihinde yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararı ile seçili cep telefonu bataryası ve otomobil akülerinde gümrük vergisi, 15 Şubat 2022 tarihine kadar sıfırlandı. Cep telefonu üretimi için ithal edilen lityum-iyon bataryalara, 2.5 milyon adet kontenjan getirildi.  

Resmi Gazete’de yayımlanarak 29 Aralık 2020 tarihinde yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararı ile bazı cep telefonu bataryası ve otomobil akülerinde gümrük vergisi, 15 Şubat 2022 tarihine kadar sıfırlandı. Söz konusu karar, “Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar” başlığıyla yayımlandı. Karar kapsamında; cep telefonu ve motorlu taşıtların üretimi için getirilen bazı batarya ve akü çeşitlerinde, gümrük vergisinin sıfırlandığı ifade edildi. Buna karşılık karar, söz konusu ürünler için tarife kontenjanı uygulanmaya başlanacağına işaret etti.  

Diğer yandan; kararın, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacağı dile getirildi. Karar ile gelen tarife kontenjanı uygulaması kapsamında; cep telefonu üretimi için ithal edilen lityum-iyon bataryalara, 2.5 milyon adet kontenjan getirildi. Bununla birlikte; yazarkasa üretiminde kullanılan yeniden şarj edilebilir lityum-iyon polimer pillerde de gümrük vergisi, 100 bin adet tarife kontenjanıyla sıfırlandı. Ayrıca motorlu taşıt üretiminde kullanılan lityum-iyon akümülatörler ve nikel-metal hidrit akümülatörlerde de kota tanımlanarak gümrük vergisinde sıfırlamaya gidildiği belirtildi.  

Oppo ve Samsung, Türkiye’de akıllı telefon üretimi yapma kararı almıştı

Oppo Türkiye'de Akıllı Telefon Üretimi

Öte yandan; Oppo ve Samsung’un, kısa bir süre önce Türkiye’de akıllı telefon üretimi yapma kararı aldığı açıklanmıştı. Söz konusu girişimin, yetkili bakanlıklarla iş birliği içerisinde yapıldığı ifade edilmişti. Yaşanan gelişme sonrası cep telefonu bataryalarında gümrük vergisinin sıfırlanmış olması, her 2 akıllı telefon üreticisi için de olumlu bir gelişme olarak görüldü.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

OPPO ’dan Türkiye’de Kuracağı Fabrika ile İlgili Resmi Açıklama

OPPO ve Samsung Türkiye’de Üretime Başlıyor

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’ne, 2021 Yılında Yüzde 9.11 Zam Geliyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR