pc ve tablet satışları

PC ve tablet satışları yılın ilk çeyreğinde yine güçlü rakamları görürken Chromebook rakamları düşüş gördü. Detaylar haberimizde.

Canalys’in son raporu, 2022’nin ilk çeyreğinde PC, tablet ve Chromebook satışlarının nasıl performans gösterdiğini gösteriyor. PC ve tablet satışları 2021 yılının ilk çeyreğine kıyasla %3 düşüşle 118,1 milyon adede düşse de  2019’un ilk çeyreğinden bu yana üç yıllık %12’lik CAGR (bileşik yıllık büyüme oranı) ile sevkiyatlar pandemi öncesine kıyasla hala güçlü.  Bu istatistiğe, 2022’nin ilk çeyreği için küresel sevkiyatlarda yıllık %60’lık önemli bir düşüş gören Chromebook’lar dahil değil.

Apple, dünya çapında tablet satışlarında %2 düşüşle ve %38.2 pazar payı ve 14.88 milyon adet sevkiyatla lider durumunda. Samsung %20,4 pazar payı ve 7,86 milyon adet sevkiyat ile ikinci sırada yer aldı ve. Amazon, Amazon Fire tabletlerdeki büyük indirimlere atfedilen yıllık %3,3 artışla 3,57 milyon adet ile bir önceki çeyrekte, Lenovo’nun üçüncü sıradaki yerini aldı ve Huawei, %4,4 pazar payı alarak 1,68 milyon adet sevkiyatla 5 numarada kendisine yer buldu. Dördüncü sırada yer alan Lenovo, yaklaşık 3 milyon adet sevk etmeyi başardı, ancak bu, geçen yılın ilk çeyreğine göre %20’lik bir düşüşü ifade ediyor.

2022 yılının ilk çeyreğinde, dünya çapında 4,9 milyon Chromebook sevk edildi. Gönderi sayısındaki düşüş, evden okula gitmeyi desteklemek için tüketici ve eğitim amaçlı Chromebook satın almalarındaki düşüşe bağlanıyor. Canalys, Kuzey Amerika’nın dünya çapındaki Chromebook sevkiyatlarının %72’sini oluşturduğunu ve pazarın Chromebook gönderilerinde %64’lük bir düşüş olduğunu belirtiyor.

Chromebook’larda %62’lik bir düşüşe rağmen Lenovo, dünya çapında 1,22 milyon Chromebook satmayı başardı ve %24,9 pazar payıyla liderliği aldı. Acer 1,13 milyon adet sevkiyatla %23,1 pazar payı alarak ikinci ve Dell, %17,9 pay ile 876K sevkiyat yaparak üçüncü sırada yer aldı. HP, %82.2 ile gönderilerde en önemli düşüşü gördü ve 775 bin adet ile %15,8 pay aldı. Asus, %9.5 pay ile ile 460K sevk etti. Ancak tüm Chromebook markaları bu çeyrekte düştü. Acer %20,9, Dell %12,8 ve Asus %47,7 düşüş yaşadı.

İleriye baktığımızda, küresel tablet ve PC pazarları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Çin’deki pandemi ile ilgili kilitlenmeler nedeniyle tedarik zinciri üzerinde artan baskıyı hissedecek. Eğitim dağıtımlarının fiyat bilincine sahip kullanıcılara hizmet vermeye başlamasının beklendiği Asya Pasifik’te Chromebook’lara olan talebin artması bekleniyor. Bu gelişen eğitim pazarları, daha fazla Chromebook satışını körüklemesi gereken dijitalleştirme planlarını tamamlıyor. Ayrıca Endonezya, yerel eğitim ve ihracat için Chromebook’ları yerel olarak üretme girişimi başlattı.

Canalys’in raporunun tamamını buradan İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

BOE’nin iPhone 13 ekran üretimi durduruldu

Samsung UFS 4.0 teknolojisini duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz