samsung ufs 40

Önde gelen bellek çipleri üreticisi Samsung UFS 4.0 destekli depolama çözümleri geliştirmeye başladığını duyurdu. Detaylar haberimizde.

Bir akıllı telefonun depolama kapasitesi, bir tüketici için en önemli satın alım unsurlarından biri olsa da depolama türü genellikle göz ardı edilir. Çoğu Android akıllı telefon (ve birçok elektronik cihaz) UFS’yi (Universal Flash Storage-Evrensel Flash Depolama) kullanırken günümüzde çoğu amiral gemisi 3.0 veya 3.1 UFS depolama kullanıyor.

Salı günü Samsung, 4.200 MB/sn’ye kadar sıralı okuma hızları ve 2.800 MB/sn’ye kadar sıralı yazma hızları ile Samsung’un Gen 7 V-NAND belleğini ve tescilli denetleyicisini kullanan UFS 4.0’ı tanıttı. Yeni depolama teknolojisi, önceki nesle kıyasla sıralı okuma hızlarında %46’lık bir güç verimliliği iyileştirmesi de sağlayacak.

UFS 4.0, UFS 3.1’den iki kat daha yüksek, 23,2 Gb/sn’ye kadar veri aktarımını destekliyor. Samsung, “bu miktarda bant genişliği, büyük miktarda veri işleme gerektiren 5G akıllı telefonlar için mükemmel” diye belirtirken  ve teknolojinin VR, AR ve otomotiv uygulamalarında benimsenmesini bekliyor.

Yeni depolama teknolojisi, 1 TB’a kadar depolamayı destekleyecek şekilde yapılandırılabiliyor; bu nedenle, 512 GB ve 1 TB kapasiteye sahip daha fazla akıllı telefon görmeye başlayacağımızı umuyoruz.

Samsung, UFS 4.0 depolamanın seri üretiminin üçüncü çeyrekte başlamasını bekliyor, bu nedenle akıllı telefonların yeni teknolojiyi yıl sonuna doğru veya 2023’ün ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi gereken Galaxy S23 serisinde görmeyi bekleyebiliriz. Yukarıdaki tweetten Samsung’un duyuru tweet dizisinin tamamını okuyabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Ünlü oyun tasarımcısı Cevat Yerli, Metaverse girişimini anlattı

Mobil uygulama Rasathane ile depremler yakından takip edilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz