PlayStation 5
Okuma Süresi
2 dakika

Bloomberg kaynaklı bir habere göre; yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, çıkışını gerçekleştirdiği sene, önceki nesle göre çok daha az üretilecek. Ayrıca yeni nesil piyasaya sunulduğunda ise PlayStation 4 için fiyat indirimine gidilecek.

Yeni nesil oyun konsolları merakla ve heyecanla bekleniyor. Xbox, yeni nesil oyun konsolu Series X’in hem teknik özelliklerini hem de tasarımını paylaştı. Ama Sony, PlayStation 5 ‘in sadece teknik özelliklerini açıkladı. Ayrıca tasarımı hala bilinmeyen konsolun, kısa süre önce DuelSense ismini taşıyan yeni kontrolcüsünün özellikleri ve tasarımı resmi olarak yayınlanmıştı. Merakla beklenen oyun konsolu için bazı yeni haberler geldi.

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre PlayStation 5 çıktığı ilk sene, bir önceki nesle göre çok daha az üretilecek. Ortaya çıkan bilgilere göre PlayStation 5 çıkışını gerçekleştirdiği ilk sene 5 – 6 milyon adet arasında üretilecek. Bu sayı oldukça yüksek gelmiş olabilir ama tüm oyuncular tarafından merakla beklenilen yeni nesil bir cihaz için biraz az olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca PlayStation 4 çıkışını gerçekleştirdiği senenin sadece ilk çeyreğinde 7 milyondan fazla satmıştı. Konsol oyun kültürünün PS4 ile daha da genişlediğini ve PS5 için olan heyecanı da göz önüne alırsak, Bloomberg tarafından aktarılan bilgiler oldukça garip duruyor. İddia edilen bu ticari kararın temel sebeplerinden biri tabii ki dünyayı tehdit eden salgın. 

Yine Bloomberg tarafından aktarılan habere göre yeni konsolun 500 – 550 dolar arasında bir satış fiyatı olması bekleniyor. Ayrıca aktarılan bilgilere göre, yeni nesil konsolun piyasaya çıkması ile birlikte PlayStation 4’ün fiyatının 299 dolara, PlayStation 4 Pro’nun fiyatının ise 399 dolara düşecek. Bu indirim ile Sony, halihazırda gelişiminin en tepesine ulaşmış olan PS4’ü satmaya devam edecek. 

Ayrıca Sony, yeni konsolu, satışa çıkacağı tüm pazarlarda aynı anda çıkarmak istiyor. Bir aksilik olmaması durumunda PS5, Xbox Series X ile birlikte 2020 yılının sonunda satışa çıkacak.

PS5 kontrolcüsü – DualSense özellikler 

DualSense özellikler 

PS5 kontrolcüsü

Yeni kontrolcü önceki nesle göre çok daha yuvarlak hatlara sahip. Bu tasarım değişimi ile Xbox kontrolcüsüne benzetilse bile, kontrolcünün tuş dizilimi, tuşlarının tasarımı ve konumlandırması PlayStation kontrolcüsü olduğunu bariz bir şekilde gösteriyor. Artık çift renkli bir tasarıma sahip olan kontrolcü sebebiyle, yeni konsolun da çift renkli bir tasarım ile geleceği düşünülüyor.

PlayStation 5 kontrolcüsü

DualSense ile sadece tasarım değişmiş durumda değil. Ayrıca özel titreşim motoru sayesinde, oyuncuya çok daha detaylı ve gerçekçi bir titreşim sağlanacak. Bu gerçekçiliği desteklemek için DualSense’in L2 ve R2 tuşlarının basış sertliği oyuna göre değişecek. Bu sayede bir ok çekilirken çok daha farklı bir sertlik, arabanın gazına basarken çok daha farklı bir sertlik hissedilecek. Ayrıca yeni kontrolcü pil ve dayanıklılık konusunda da son derece iddialı.

DigiToll #10

PlayStation 4, Evde Oyun Oyna etkinliği dahilinde 4 oyunu ücretsiz verecek

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz