PlayStation 5 konsolunun kontrolcüsü DualSense tasarım anlamında yeni bir soluk getiriyor. Kontrolcüde büyük değişimler bulunuyor.

PlayStation 5 bu yılın sonunda yeni bir kontrolcü olan DualSense ile birlikte gelecek. PlayStation 5 konsolunun kontrolcüsü DualSense tasarım olarak PlayStation 4’ün önceki DualShock 4 tasarımından hem dizayn olarak hem de gelişmiş dokunsal geri bildirim ile birkaç yeni özellikle beraber geliyor.

Yeni tanıtılan Playstation 5 tasarımına uygun renkleri de bu kontrolcü içeriyor. Bir PlayStation blog yazısına dayanarak DualSense kontrolcüsünün daha önceki bir kontrolcüde görmediğimiz özelliklere sahip olacağını da söylediler.

Sony, PlayStation 5 Konsol Konuşması (Video)

  • 2 tonlu renk tasarımı
  • Biçim katsayısı
  • Işık çubuğu yerleşimi
  • Dokunsal geribildirim
  • Uyarlanabilir tetikleyiciler
  • USB-C ile şarj edilebilir pil
  • Dahili mikrofon
  • Oluştur butonu

Her bir değişikliğin PlayStation 5 kontrolcüsü için ne anlama geldiğini ve DualSense hakkında neler biliyoruz bir bakalım. Bu arada PlayStation 5 konsolunu ne zaman ön sipariş verebileceğimiz henüz belli değil.

İki Renkli Tasarımı ve Işık Çubuğu Yerleşimi

DualSense ve DualShock arasındaki en temel fark çarpıcı iki tonlu tasarımıdır. Işık çubuğu yerleşimi de değişti. Kontrolcünün üzerinde yer almıyor, artık dokunmatik yüzeyin her iki tarafında da bulunuyor. Bu Sony’e göre, DualSense’e biraz daha büyük bir görünüm ve his verecek.

Yeni Biçim Katsayısı

Yeni DualSense kontrolcüsünün DualShock 4’ten biraz daha kalın bir görünümü var gibi görünüyor. Sony’ye göre bu büyüklük el tetikleyicilerinin açısı, kavrama ve yeni uyarlanabilir tetikleyiciler için yer açabilmek için yapıldı.

Dokunsal Geribildirim ve Uyarlanabilir Tetikleyiciler

Yeni DualSense kontrolcüsü hakkında bildiğimiz ilk şeylerden birisi kontrolcünün dokunsal geribildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerden yararlanacağı olmuştu. Sony’nin de daha önceden açıkladığı gibi bu bilgi hala doğrudur. Sony blog yazılarında güçlü duyumların çeşitliliği ve dokunsal geribildirimin zemine göre değişiklik göstermesi hakkında bilgiler vermişti.

Dokunsal geribildirim özelliği Nintendo Switch’in HD rumble ürününün arkasındaki teknolojiyle aynı özelliktedir. Xbox Series X kontrolcüsünün de bu özellikten yararlanacağını biliyoruz.

Şarj Edilebilir Pil

DualSense, önceki DualShock kontrolcülerinde olduğu gibi şarj edilebilir bir pil kullanıyor.

USB-C Portu

DualSense kontrolcüsü güç kablosu için bir USB-C portuna sahip olacak.

Dahili Mikrofon

DualSense, kulaklık kullanmaya gerek kalmadan arkadaşlarınızla sohbet etmek için dahili bir mikrofon da içerecek. Sony yine de daha uzun sohbet oturumları için kulaklık kullanmanızı öneriyor.

Oluştur Düğmesi

Sony, bu yeni düğmenin işlevi hakkında pek bir bilgi paylaşmadı. Eski paylaş düğmesinin yerine de oluştur düğmesi yerleştirildi.

İlginizi çekebilir:

PlayStation Konsol Tasarımı Canlı Yayında Tanıtıldı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayın..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz