PUBG Mobile Kontrol Ayarları Nasıl Yapılır?

Oyun üreticilerinin kıyasıya mücadele ettiği mobil oyun sektöründe, PUBG en popüler battle royale oyunları arasında yer alıyor. Tencent Games yapımı oyun çıktığı günden bu yana yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanmış durumda. Öyleyse PUBG Mobile kontrol ayarları ile ilgili tüm detayları incelemeye ne dersiniz?

PUBG Mobile, geniş bir kitlenin hayatında önemli bir yere sahip. PUBG mobil marketlere giriş yapmadan önce, oyun mekaniği sadece oyun konsollarına ve bu platformların kontrol mekanizmalarına göre düzenlendi. Mobil akıllı cihazlarda oynanabilir olmasıyla beraber PUBG Mobile’ın oyun mekaniği de telefonların oyun kontrol mekanizmalarına uygun olarak yeniden düzenlendi. Oyundan keyif almak ve kazanmak her oyuncunun temel amacı olduğundan telefonun kontrol araçlarını en etkin şekilde kullanmak önemli bir hale geldi. Oyuncunun kontrollerini kendine özgün, en rahat kullanacağı şekilde ayarlaması önem arz ediyor. Peki PUBG Mobile kontrol ayarları nasıl yapılır?

PUBG Mobile Kontroller Nasıl Yapılır?

pubg mobile kontroller nasıl yapılır

Bu bölümde oyunda kullanacağınız tüm tuşları görebilirsiniz. İstediğiniz komutu, oyunu oynarken nerede olmasını istiyorsanız ekranın o bölümüne kaydırarak taşıyabilirsiniz. Komut butonlarının büyüklüğü ve görünürlüğü ekranın üst orta bölümünde bulunan “ayarlar” kısmından yapılabiliyor.

  • Android veya iOS mobil cihazınızda yüklü olan PUBG Mobile’ı açın.

pubg mobile kontrol ayarları

  • Oyun açıldıktan sonra ekranın sağ alt köşesindeki ayarlar simgesine dokunun. Ardından açılan ekranın sağ tarafında alt alta sıralanmış seçenekler belirecek.

pubg mobile ayarlari nasil yapilir

  • “Kontroller”e dokunduktan sonra ekranın yukarısında klasik ve arena olmak üzere iki oyun modu göreceksiniz. Bu kısmın altında hareket etme ve ateş etme butonlarının sabit olup olmamasına göre üç farklı seçenek ortaya çıkıyor. Bunlardan kendinize en uygun olanı seçip özelleştir yazısına dokunun.
  • Sonunda PUBG Mobile kontroller ekranına ulaşmış olacaksınız.

Bu bölümde oyunda kullanacağınız tüm tuşları görebilirsiniz. İstediğiniz komutu, oyunu oynarken nerede olmasını istiyorsanız ekranın o bölümüne kaydırarak taşıyabilirsiniz. Komut butonlarının büyüklüğü ve görünürlüğü ekranın üst orta bölümünde bulunan ayarlar kısmından yapılabiliyor.

Kontrol Ayarı Çeşitleri Nelerdir?

PUBG Mobile’ı oynarken her oyuncunun kontrol tercihi farklılık gösterebiliyor.  Bazı oyuncular oyunu iki parmaklarını ekranın üzerinde kullanarak oynarken bazı oyuncular bununla yetinmeyip üç parmak kullanmayı tercih ediyor. Bu farklılıklar kontrol ayarlarındaki komut tuşlarının oyun tarzına göre düzenlenmesini gerektiriyor.

pubg mobile kontrol çeşitleri

  • Oyun tercihi iki parmak olan oyuncular, sağ el ve sol el baş parmaklarını kullanarak oyunu oynar. Genelde sol el başparmağı hareket etmek, sağ el başparmağı ise nişan almak ve ateş etmek gibi iki farklı komutu gerçekleştirmek için kullanılıyor. Bunun dışındaki tüm komutlar da yine bu iki parmak vasıtası ile gerçekleştiriliyor. Oyun deneyiminin kalitesi açısından PUBG Mobile kontrol ayarları 2 parmak oynayanlar için resimde görüldüğü gibi düzenlenebilir.

pubg mobile kontrol ayarları 3 parmak

  • Oyunu üç parmak kullanarak oynadığında daha iyi sonuç aldığını düşünen kullanıcılar, oyunu oynarken sağ el başparmakları ile sol el işaret ve başparmaklarını ekran üzerinde etkin bir şekilde kullanırlar. Kullanılan bu ayar türünde parmakların işlevine gelecek olursak; sol el işaret parmağı ateş etmek, sol el başparmak hareket ve sağ el başparmak nişangah açmak için kullanılır. Bu ayar çeşidinin avantajı, sağ eli daha işlevsel kullanmaya izin vermesi. Önerilen PUBG Mobile kontrol ayarları 3 parmak oynayanlar için resimde görüldüğü gibidir.
  • Eğer PUBG Mobile kontrol ayarları kaydetmiyor ise kontrolleri düzenleme ekranının üst orta bölümünde bulunan seçeneklerden, çık butonuna dokunmadan önce kaydet seçeneğinin tıklanması gerekiyor.

PUBG Mobile Kontrol Düzeni Neden Önemli?

PUBG Mobile ayarlar ekranının sağında bulunan seçenekler, PUBG Mobile kontrol düzeni içerisindeki tüm ayarlardır. Genel, grafikler, kontroller, araç, hassasiyet, toplama, ses, hızlı sohbet ve dil seçenekleri oyun ayarlarının tümünü oluşturuyor. Bu ayar başlıklarından en önemlisi olan kontrollerin nasıl düzenleneceğine değindik. Kontroller dışındaki oyun deneyimi için büyük öneme sahip diğer ayarlardan başlıca olanları genel ayarlar, grafik ayarları ve hassasiyet ayarları olarak karşımıza çıkıyor. PUBG Mobile’a sık sık gelen güncellemelerle birlikte oyunda çeşitli değişiklikler görülebiliyor. Bazen bu güncellemelerden dolayı bazen de başka sebeplerden ötürü PUBG Mobile kontrol ayarları bozuldu ise bu ayarlarınızı tekrar düzenlemeniz gerekebilir. Oyundan en iyi şekilde keyif alabilmek, oyunda geçirilen zamanı en etkin şekilde kullanmak için bu ayarların da ideal seviyeye ulaşması gerekir.

Genel Ayarlar

pubg mobile ayarları nasıl yapılır

Genel ayarlar başlığı içerisindeki seçenekleriniz çoğunlukla en son kaydettiğiniz haliyle kalır. Gelen güncellemeler bu bölümde bir değişime yol açmaz. Bu bölümde kullanıcıya fayda sağlayacak birkaç önemli bilgi mevcut. Dikiz ateş ile kurmalı tüfek ve arbalet atış modu etkinleştirmesini yaparak rakiplerinize göre bir adım önde olabilirsiniz.

Grafik Ayarları

pubg mobile grafik ayarları

Oyunun akıcı olmasının PUBG Mobile’ı oynarken başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar kaliteli bir oyunu telefonda oynarken kritik anlarda oyunun takılmasını veya cihazınızın aşırı ısınmasını istemezsiniz. İdeal ayarları oyununuza uygulayarak daha iyi bir oyun deneyimine sahip olabilirsiniz.

Hassasiyet Ayarları

pubg mobile Hassasiyet Ayarları

Hassasiyet ayarları her oyunda olduğu gibi, PUBG Mobile’da da dikkatli düzenlenmesi gereken ayarlardır. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren hassasiyet seçenekleri içerisinde uygun olanı bulmak oyuncunun alışkanlığıyla bağlantılı olabiliyor. Ortalama hassasiyet ayarları ile oyuna alışarak zamanla bunu arttırmak oyuncuya hızlı manevralar yapabilme konusunda oldukça avantaj sağlar.

İlginizi Çekebilir:

En İyi Mobil FPS Oyunları Listesi – 2020

Dünyanın en hızlı oyuncu monitörü: ASUS ROG Swift 360Hz

Aksiyon Dolu 10 Bedava Savaş Oyunu (Liste)

Valorant Rank Sistemi Nasıl İşliyor? Arkadaş Ekleme ve Diğer Ayarlar

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz