Okuma Süresi
2 dakika

Android dünyasında savaş devam ederken Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ile birlikte büyük atağa geçti. Son olarak Snapdragon 8 Gen 2 ile Android akıllı telefonların hızına hız katan Qualcomm, şimdi de önümüzdeki yıldan itibaren akıllı telefonlarda göreceğimiz Snapdragon 8 Gen 3 duyuruldu.

Büyük bir rekabetin yaşandığı akıllı telefon mecrasında ardı arkası kesilmeyen yenilikler hayatımıza eklenmeye devam ediyor. Öyle ki, her anlamda gelişmelerin yaşandığı akıllı telefon teknolojisinde mobil işlemcilerin performansının da gün geçtikçe arttığına tanıklık ediyoruz. Mobil işlemci sektörünün lider isimlerinden birisi olan Qualcomm ise bu konuda sınırları zorlamaya devam ediyor. Snapdragon 8 Gen 2 ile ismini altın harflerle yazdıran şirket şimdi de Snapdragon 8 Gen 3 ile birlikte zirvedeki yerini sağlamlaştırmak istiyor. İşte detaylar!

iPhone’u Geride Bırakacak

Akıllı telefon sektöründe en önemli üstünlüğü elde eden markalar aslında bu üstünlüğü temelde işlemcilerine borçlular. Ve bu konuda yıllardır üstünlüğü elinden bırakmayan Apple için de bu başarının nedeni sahip olduğu işlemciden kaynaklı diyebiliriz. Ancak son yıllarda Android kısmında art arda yaşanan ataklar bu açığı kapatmaya kararlı görünüyor. Hatta son gelen teknoloji haberleri ve bilgilerine göre Android bu konuda öne geçmiş bile olabilir. Sektöre önemli isimlerden birisi olan Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi, geçtiğimiz günlerde Geekbench’te boy gösterdi. Mobil cihazların tanıtımı için önemli bir mecra olan Geekbench’te tanıtılan işlemci, tekli çekirdek performansında 1.930 puan almayı başardı. Diğer yandan söz konusu işlemcinin çoklu çekirdek performansı ise 6.236 olarak açıklandı. Bu konuda Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyi Apple işlemci ile kıyasladığımızda Apple’ın liderliği kaptırdığı açıkça görünüyor. Apple’ın işlemcisi A16 Bionic, tekli çekirdek performansında 1.874 puan alırken çoklu çekirdekte ise 5.384 puan alarak Snapdragon 8 Gen 3 işlemcinin gerisinde kaldı.

Yüzde 25 Performans Artışı

Ünlü analist Digital Chat Station, yaptığı analizlerinden birisinde Snapdragon 8 Gen 3 modelinin artık 2023’ün üçüncü çeyreğinde amiral gemisi telefonlarda yer alacağını açıkladı. Hatta kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Geekbench skorunda, yeni modelin Snapdragon 8 Gen 2’ye kıyasla yüzde 25 performans artışı gösterdiği de net bir şekilde görülebiliyor. Yapılan değerlendirmelerden başka birisine göre ise Snapdragon 8 Gen 2’de yaşanan bu performans artışının en önemli nedenlerinden birisi, Qualcomm’un farklı bir CPU kümesine geçmesi şeklinde açıklandı. Diğer yandan Snapdragon 8 Gen 2’de yer alan Cortex-X3’ünün 3,20 GHz frekansına kıyasla yüzde 15’lik bir saat hızı artışı var. Performansın bu şekilde yükselmesinin bir nedeni de bu saat hızı artışı olarak gösteriliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz