İlk 6G Test Uydusu
Okuma Süresi
1 dakika

Çin, dünyanın ilk 6G test uydusu ‘Tianyan 05’i uzaya fırlattığını duyurdu. Uydunun, ‘Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderildiği ifade edildi. Terahertz’ bandının testlerinde kullanılacak olan ‘Tianyan 05’in ayrıca, dünyadaki doğal afetleri de anlık olarak izleyeceği belirtildi. 

Çin, dünyanın ilk 6G test uydusuTianyan 05’i uzaya fırlattığını duyurdu. Ülkedeki bir üniversite tarafından geliştirilen uydunun, Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderildiği ifade edildi. ‘Tianyan 05’in ayrıca; üniversite ekibi yanında, Chengdu Guoxing Aerospace Science and Technology” ve “Beijing Weinaxingkong Technology” şirketlerinin de katkılarıyla geliştirildiği belirtildi. Konuya ilişkin açıklamada; uydunun, 70 kilogramlık bir ağırlığa sahip olduğunun altı çizildi. 

Aktarılan detaylara göre; ‘Tianyan 05’, küresel bir platform olarak kullanılacak. ‘Terahertz’ bandının testlerinde kullanılacak olan uydu, 5G’den sonra kullanılması planlanan 6G teknolojisinin mümkün kılacaklarını gözler önüne serecek. Dünya ile alıcı-verici bağlantısı kuracak olan uydu, dünyanın uzaydan daha etkili bir şekilde izlenmesini de mümkün kılacak. Uzmanlar; ‘Tianyan 05’ aracılığıyla, dünyadaki tarım ve hayvancılık çalışmaları ve inşaat halindeki binaları gözlemleyebilecek. Ayrıca doğal afet durumları da anlık olarak izlenebilecek.  

Profesör Xu Yangsheng: ‘Tianyan 05 uydusu, Çin için önemli bir kilometre taşı olacak’

Tianyan 05 Uydusu

Yaşanan gelişmeler sonrası; çalışmalarda görev alan Profesör Xu Yangsheng, Tianyan 05’ uydusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yangsheng, ‘terahertz’ bandı kapasitesindeki ilk teknik testlerin ‘Tianyan 05’ tarafından gerçekleştirileceğine işaret etti. Uydunun Çin için önemli bir kilometre taşı olacağını vurgulayan Yangsheng6G teknolojisinin insan hayatına getireceği yeniliklerin de testler sonrasında görüleceğini belirtti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SapceX, 60 Yeni Starlink Uydusunu Yörüngeye Fırlattı

Android Cihazlar Kullanıcıları Kritik Sesler Duyduğunda Uyaracak

Uzaya Gönderilen 60 Starlink Uydusu İnternet Hızını 100 Mbps’e Çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz