Fransız otomotiv üreticisi Renault ‘nun yeni logosu şirket tarafından tanıtıldı. 1992 yılından bu yana kullanılan logonun yerine gelecek yeni Renault logosunun ilk önce hangi araçta görüleceği hakkında bir açıklama yapılmasa da 2024 yılında tüm araçlarda kullanılacağı belirtildi. 

Son dönemlerde otomotiv sektöründe bazı değişim rüzgarları esiyor. Sık sık gündeme gelen, üreticilerin elektrikli araç üretimine girmesi ve bu yöndeki çalışmalarını artırması firmaları marka kimliği ve stratejisinde de yeniliklere doğru itiyor. Bu bağlamda Kia, Nissan, Maserati, Opel, Peugeot ve Volkswagen de yeni logolarını geçen dönemlerde tüm dünyada tanıtmıştı. Şimdi ise benzer bir hareket Renault’dan geldi. 

Aslına bakılırsa Fransız otomotiv üreticisinin yeni logo prototipleri ocak ayında gündeme sızıntı bilgi olarak sızmıştı. Ancak şirket bu konu hakkında hiçbir resmi açıklamada bulunmamıştı. Şimdi ise resmi olarak yeni logo tüm dünyada tanıtıldı. Açıklamada ilk önce hangi araçta kullanılacağı belirtilmese de Renault geçen aylarda tanıttığı konsept aracı Renault 5’te de bu logoyu kullanmıştı. Ancak o dönemde yeni logonun araca özel olduğu düşünülmüştü. Bugün tanıtılan logo hakkında da şirket açıklama yapmasa da ortaya çıkan bazı sızıntı fotoğraflar bize bu aracın çalışmaların devam ettiği “eVision” için olabileceğini düşündürüyor. Bu yıl sonuna doğru tanıtılması beklenen otomobilin en erken teslim tarihlerinin 2022 olduğu düşünülünce yeni Renault logolarını yollarda gelecek sene göreceğiz. Ancak şirket 2024 yılına kadar tüm araçlarında yeni logoyu kullanacağının bilgisini de paylaştı. 

Renault ‘un logoları

Yapılan açıklamalarda Renault tasarım direktörü Gilles Vidal, şirketin tüm araçlarının 2024 yılına kadar yeni logoya geçeceğini belirtti. 1900 yılından bu yana, logoda birkaç değişiklik yapılmıştı ancak en son 2015 yılında gördüğümüz versiyon 1992 yılında kullanılan logonun güncellenmiş haliydi. Yenilikçi ve döneme uygun bir şekillenen yeni kurumsal görünümle birlikte 2019 yılında ise şirket ilk olarak yeni bir ptotitipi elektrikli süpürgesinde görücüye çıkarmıştı. 

Şimdi ise yeniden tasarlanan logo, Renault’nun başlangıcından bu yana dokuzuncu imaj değişikliği olacak. Yeni Renault logosu “Karmaşık olmayan, imzasız veya tipografisiz” olarak tanımlanıyor. Renault tasarım direktörü Gilles Vidal açıklamada logonun “daha ikonik, basit ve anlamlı, gerçek zamansız bir imza, gereksiz efektler veya renkler olmadan, çizgilerin çağdaş bir şekilde ele geçirilmesi ile grafik mirasımızın önemli bir parçası” olduğunu belirtiyor. 

İlginizi Çekebilir:

Deloitte Küresel Otomotiv Tüketici Araştırması: 2040’ta Dünya Genelinde Satılan Otomobillerin Yüzde 35’i Elektrikli Olacak

Huawei, 2021 Yılında Kendi Elektrikli Otomobil Modelini Tanıtmayı Planlıyor 

Sürüşü kolaylaştıran teknolojileriyle Ford Focus ST Line inceleme:

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz