Okuma Süresi
1 dakika

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında lisans başvurusunda bulunmayan platformlar için uyarıda bulundu. RTÜK, müzik akış servisi sunan Deezer ve Tidal’ın 72 saat içinde lisans başvurusunda bulunmaları ve 3 aylık yayın lisans ücretinin de peşin ödemeleri gerektiğini dile getirdi. 

1 Ekim itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası, Türkiye’de günlük erişimi belli bir sayıda olan sosyal ağ sağlayıcılara temsilci bulundurma ve ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan lisans alma zorunluluğu getirmişti. Bu bağlamda ülkemizde faaliyet gösteren yayıncıların lisans başvurusunda bulunmaları gerektiği RTÜK tarafından sık sık hatırlatılıyor. RTÜK, en son Spotify’ı lisans başvuru yapmak zorunda olduğu konusunda uyarmış ve İsveç merkezli müzik akış servisi Spotify’da 4 saat kala başvuruyu tamamlamıştı. RTÜK, şimdi ise yine müzik akış servislerini lisans başvurusu konusunda uyardı. 

RTÜK yaptığı açıklamada, Spotify gibi küresel anlamda milyonlarca kullanıcısı bulunan ve ülkemizde de kullanılan Deezer ve Tidal platformları için de 72 saatlik sürenin tanındığını belirtti. Hem Deezer hem de Tidal’ın Türkiye’de yerelleştirilmiş Türkiye fiyatları bulunuyor. 

RTÜK tarafından yapılan açıklamalarda, her iki platformun da belirtilen süre içinde başvuru yapması gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini de peşin ödemeleri gerektiği açıklandı.

RTÜK ’ün Deezer ve Tidal için yaptığı açıklama:

“Belirtilen internet siteleri, başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtar olunur.”

İlginizi Çekebilir:

RTÜK, Netflix ve Amazon Prime’ın Yayın Lisansı Aldığını Duyurdu 

RTÜK Açıkladı: Spotify Resmî Olarak Lisans Başvurusunda Bulundu

RTÜK’e En Fazla Dizi ve Film Şikayeti Yapılıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz