saglik-bakanligi-maske-recete1

Son yılların en ölümcül virüsü olduğu düşünülen COVID-19, yayılma hızı oldukça yüksek olduğu için dünya genelindeki maske stoklarında ciddi bir azalmaya sebep olmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklamasının ardından, Türkiye’de de durum çok farklı olmadı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, ileride yaşanabilecek olası bir maske sıkıntısının önüne geçebilmek için EN149 standardındaki maskelerin bundan sonra reçete ile satılmasına karar verdi.

Son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen COVID-19, Çin’in Wuhan şehrinden dünya geneline oldukça yüksek bir hızda yayılıyor. Bu durum, yarattığı endişe sebebiyle tüm dünyada maske stoklarının hızla azalmasına sebep oluyor. Geç alınan önlemler ve sosyal izolasyonun yeterince sağlanmaması sebebiyle Çin’den sonraki en kötü durumu yaşayan ikinci ülke konumunda bulunan İtalya’da, kısa bir süre önce maske stokunun önemli oranda azaldığı ve ileride bunun sağlık personelleri açısından ciddi sıkıntılara sebep olabileceği ifade edilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklamasının ardından, Türkiye’de de durum çok farklı olmadı. Kısa bir süre içerisinde maske ve dezenfektan ürünlere gösterilen talep, ciddi oranda artış gösterdi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, ileride yaşanabilecek olası bir maske sıkıntısının önüne geçebilmek adına EN149 standardındaki maskelerin reçete ile satılmasına karar verdi.  

saglik-bakanligi-maske-recete

Bakanlık, alınan kararı yayınladığı bir açıklama aracılığıyla duyurdu. Açıklamasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün COVID-19’u pandemi (küresel salgın) ilan ettiğini hatırlatan Sağlık Bakanlığı, bundan sonra EN149 maske tiplerinin sadece eczanelerden ve reçete ile alınabileceğini ifade etti. Bakanlık; reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek ve talep edilmesi durumunda Sağlık Bakanlığı’na gönderilmek üzere eczanelerde muhafaza edilmesi gerektiğine de işaret etti. Bununla birlikte açıklamada; Türkiye’de salgının yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlaması yapılarak stok ve tedarik yönetiminin sağlanması, ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmetlerinin aksamaması ve kamu sağlığının korunması için gerekli tedbirlerin alındığı ve alınmaya devam edileceği de not edildi. 

EN149 standardı, hangi maskeleri kapsıyor?

Aktarılan detaylara göre EN149 standardındaki maskeler; N95, FFP2 ve FFP3 kodlu maskeleri kapsıyor. “Kişisel Koruyucu Donanımlar” arasında yer alan EN149 tipi maskeler, yüksek bakım gerektirmiyor. Bu tip maskelerin; toz, sis ve duman maskeleri altında gruplandırıldığı biliniyor. Tüm toz maskeleri, hem katı hem de su ve yağ bazlı sıvı zerreciklere karşı koruma sağlayabiliyor.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

YÖK, Coronavirüs sürecinde uzaktan eğitim ile ilgili açıklama yaptı!

İtalya’da Coronavirüs ile ilgili son durum ne?

Avustralya’da bilim insanları, Coronavirüs ilacı bulduklarını ileri sürdü