Samsung Kuantum Bilişim

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, batarya teknolojilerini iyileştirebilmek için kuantum bilişim teknolojisini kullanmaya başladı. Şirketin, ‘Imperial College London’ araştırmacıları ile birlikte pil geliştirmede kuantum bilişim kullanım yöntemlerini keşfedebilmek adına ABD merkezli ‘Honeywell’ tarafından geliştirilen ‘System Model H1’ kuantum bilgisayar modelini denediği ifade edildi. 

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, batarya teknolojilerini iyileştirebilmek için kuantum bilişim teknolojisini kullanmaya başladı. Aktarılan detaylara göre; şirket, ‘Imperial College London’ araştırmacıları ile birlikte pil geliştirmede kuantum bilişim kullanım yöntemlerini keşfedebilmek adına ABD merkezli ‘Honeywell’ tarafından geliştirilen ‘System Model H1’ kuantum bilgisayar modelini deniyor. Platformun, geleneksel bilgisayarlar için fazla komplike ve karmaşık olabilecek algoritmaların üstesinden gelmesi bekleniyor.  

Konuya ilişkin ilk deneyin, etkileşimli bir spin modelinin dinamiklerini ve manyetizma çalışmasında yer alan matematiği simüle etmek için ‘System Model H1’i kullandığı ifade ediliyor. Çalışmayı yürüten ekibin, yüksek doğrulukta ve beklentilerle uyumlu sonuçlar üretebilmek için 100 adede kadar daha güçlü ikili ‘kübit’ kapısı kullandığı belirtiliyor. ‘Kübit’in, kuantum bilgi birimlerine tekabül ettiği dile getiriliyor. ‘İkili kübit kapıları’nın ise iki kuantum bilgi birimi arasında gerçekleştirilen kuantum işlemleri olduğu dile getiriliyor. 

Samsung ve araştırmacıların, kuantum bilgisayar teknolojisi kullanımını pratiğe dökmesi zaman alabilir 

Samsung Kuantum Bilgisayar

Diğer yandan; Samsung ve araştırmacıların, kuantum bilgisayar teknolojisi kullanımını gerçek hayatta pratiğe dökebilmek için biraz daha yol kat etmesi gerekiyor. BMW ve kuantum bilişim teknolojisini test eden diğer şirketlerde olduğu gibi bu hamlenin de sonuç vermeyebileceği ve erken bir test aşaması olabileceği belirtiliyor. Fakat yapılan çalışmaların, teknoloji dünyasında önemli bir kilometre taşı olabileceği tahmin ediliyor. Samsung’un diğer pil üreticilerinin üstesinden gelemediği zorlukları çözmesi durumunda ise rekabeti ortadan kaldıracak kadar uzun ömürlü pillere sahip akıllı telefonlar, tabletler ve elektronik cihazlar üretmesi bekleniyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

IBM, Kuantum Bilgisayarları 100 Kat Hızlandıran Yazılımını Duyurdu

‘Samsung Galaxy Buds Pro’ Kablosuz Kulaklık İnceleme 

Samsung, Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 ‘ü Beklenenden Önce Tanıtacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz