Xiaomi Akıllı Telefon 2020
Okuma Süresi
2 dakika

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 13’lük bir pazar payı ile Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük ilk 3 akıllı telefon üreticisinden biri haline geldi. Samsung’un yüzde 22’lik pazar payı ile liderliğini koruduğu listede, Huawei 2. sıraya yerleşti.  

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 13’lük bir pazar payı ile Apple’ı geride bıraktı ve dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumuna yükseldi. Samsung’un yüzde 22’lik pazar payı ile liderliğini koruduğu listede, Huawei yüzde 14’lük pazar payı ile ikinci sıraya yerleşti. Dünyanın en fazla akıllı telefon satan 3 şirketinden 2’sinin, Çin merkezli olması ise dikkat çekti.  

Xiaomi Akıllı Telefon 2020

Diğer yandan Xiaomi, geçen yılın aynı döneminde yüzde 8’lik bir pazar payına sahipti. Şirketin; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 75’lik bir büyüme yaşadığı ifade edildi. Liderliğini koruyan Samsung ise 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, akıllı telefon pazarından yüzde 21’lik bir pay elde etmişti. Şirket; pazar payını yüzde 22 seviyesine çekerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 47’lik bir büyüme yaşamış oldu.  

Apple, 2020 yılının 3. çeyreğinde akıllı telefon pazarından yüzde 11’lik bir pay elde etti

Apple Akıllı Telefon 2020

İkinci sıraya yerleşen Huawei’nin 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 18 seviyesinde olan pazar payı, bu yılın aynı döneminde yüzde 14 seviyesine geriledi. Xiaomi’nin tahtını sallamasıyla dördüncü sıraya oturan Apple ise 2020 yılının üçüncü çeyreğinde akıllı telefon pazarından yüzde 11’lik bir pay elde etti. Şirketin geçen senenin aynı dönemindeki pazar payının, yüzde 12 seviyesinde olduğu ifade edildi. Listede Apple’ı; sırasıyla yüzde 8’lik bir pazar payıyla Oppo, yüzde 8’lik bir pazar payıyla Vivo, yüzde 4’lük bir pazar payıyla Realme, yüzde 3’lük bir pazar payıyla Lenovo Group, yüzde 2’lik bir pazar payıyla LG ve yüzde 2’lik bir pazar payıyla Tecno takip etti. Diğer şirketlerin elde ettiği toplam pazar payının ise yüzde 13 olduğu belirtildi.  

Öte yandan; bütün bir akıllı telefon pazarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4’lük bir gerileme yaşadığı ifade edildi. Analistler, koronavirüs salgınının neden olduğu 1 yıllık değişimden akıllı telefon pazarının da payını aldığına işaret etti. Söz konusu pazar, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 32’lik bir büyüme yaşadı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi Mi Band 5, Vücut Sıcaklığı ve Ateş Tahmini Yapacak

Xiaomi Mi Scooter Pro 2 İnceleme – 90 Kilo İçin Sürüş ve Yokuş Performansı

Xiaomi, Kandaki Oksijen Oranını Ölçen Mi Watch Color Sports Edition’ı Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz