Siber Saldırı İçin Yapılması Gerekenler

Kullanıcıların internet bağlantı süresi, veri akışı oranı ve kullandıkları cihaz sayısı arttıkça siber saldırıya maruz kalma ve veri ihlalinin kurbanı olma olasılıkları da artıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, siber saldırı riskini azaltmak için yapılması gerekenler ve alınabilecek 5 ana önlemi kullanıcılar için paylaşıyor.  

Hızla dijitalleşen dünyada kullanıcıların internet bağlantı süresi, veri akışı oranı ve kullandıkları cihaz sayısı arttıkça siber saldırıya maruz kalma ve veri ihlalinin kurbanı olma olasılıkları da artıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, kullanıcıların hayatlarına daha çok akıllı cihaz dahil ettikçe bu cihazların güvenli olması gerektiğini unutmamaları konusunda kullanıcıları uyarıyor. Şirket ayrıca; “İnternete bağlıyorsanız, koruyun” diyerek, siber saldırı riskini azaltmak için yapılması gerekenler ve cihaz içindeki verilerin korunmasına yönelik alınabilecek 5 ana önlemi kullanıcılar için paylaşıyor.  

ESET Türkiye Teknik Uzmanı Sıla Gürbüz ise konuya ilişkin açıklamasında “Cüzdanınızı boşaltmak için bir siber suçlunun tek ihtiyacı, sisteminizde sızabileceği küçük bir çatlak” ifadelerini kullanıyor.  

İşte kişisel verileri korumak için alınması gereken önlemler! 

Kişisel Verileri Korumak İçin Önlemler

Kişisel verileri korumak için alınması gereken önlemler ve atılması gereken 5 ana adım, ESET tarafından şu şekilde sıralanıyor:

1. Wi-Fi bağlantısını sağlayan modeminize dikkat 

Modemin güvenliğini sağlamak, internet bağlantınızı korumanın ilk adımıdır çünkü modeminiz, bağlantılı tüm cihazlarınıza erişim sağlamanın ilk yoludur. Modemi kurduktan sonra varsayılan ayarlarında kullanmak, çoğu kişinin yaptığı genel bir hatadır ve bu durum büyük bir güvenlik riski de barındırabilir. Bu nedenle modeminize ilk kez bağlanırken faydalandığınız ve ayarlarına erişim sırasında kullandığınız şifreyi derhal değiştirmelisiniz. Modemin şifresini değiştirirken WPA2 seçeneğini (daha yeni modellerde WPA 3 seçeneğini) tercih edin. Ayrıca, tüm cihazlarda olduğu gibi modeminizi de sürekli olarak güncellemeyi unutmayın. Birçok modem otomatik olarak güncellemeleri gerçekleştirse de arada sırada kontrol etmek ve güncel olduğundan emin olmak faydalı olacaktır. 

2. Web trafiğinizi şifreleyin 

Web güvenliğinizi artırmanın bir diğer yolu da web trafiğinizi şifrelemektir. Başlamak için en kolay yollardan biri, internet trafiğiniz için şifreli bir tünel işlevi gören bir sanal özel ağın yani VPN‘in kurulmasıdır. Bu, verilerinizi meraklı gözlerden korumanın yanı sıra uzakta bile olsanız ev ağınızda saklanan verilere güvenli şekilde erişim sağlamanıza da olanak tanır. Ayrıca çalınma riskini azaltmak üzere tüm bağlantılı akıllı cihazlarınız için ayrı bir VPN kurmak da iyi bir önlem olabilir. 

3. Akıllı telefonunuzu akıllıca kullanın 

Akıllı telefon muhtemelen çoğumuzun en çok kullandığı cihazdır. Yalnızca arama yapmak için değil, fotoğraf çekmek, dosyaları saklamak, e-posta göndermek ve almak için kullanıyoruz. Telefonlarımız avucumuzun içindeki küçük bir bilgisayar niteliğinde. İnternete bağlı olduğundan, akıllı telefonlarımızı korumak büyük önem kazanıyor. Günümüzde çoğu akıllı telefon, birçok tehdidi uzak tutan bir antivirüs çözümü ile korunuyor. Aynı zamanda ek koruma için telefonunuzdaki tüm hassas verileri de şifreleyebilirsiniz. 

4. Cihazlarınızı güncelleyin 

En çok vurgulanması gereken noktalardan biri cihazlarınızın düzenli olarak güncellenmesidir. Bağlantılı birçok cihaz için bu öneriyi uygulamak, bazen pek de kolay hatta bazı durumlarda mümkün de olmayabilir. Ancak yine de mümkün olan her aşamada,belirli güvenlik açıklarına yönelik olsa da yayınlanır yayınlanmaz tüm güvenlik yamaları ve güncellemeler uygulanmalıdır. 

5. Akıllı TV’nizi koruyun 

Günümüzde, akıllı (smart) özelliklere sahip olmayan bir televizyon bulmak zor hale geldi. Ne yazık ki, diğer cihazlar gibi akıllı televizyonlar da ihlale uğrayabilir ve siber suçlular tarafından ele geçirilebilir. Kötü amaçlı kişiler televizyonunuzu uzaktan kontrol etmek üzere güvenlik açıklarını kullanabilir veya donanımına zarar verebilir. Akıllı TV’nizi korumak için öncelikle yapmanız gereken onu doğru bir şekilde yapılandırmak ve ayarlarını ayrıntılı şekilde incelemektir. Ayrıca donanım güncellemelerini de kontrol etmelisiniz. Cihazınızın güvenliğini arttırmak üzere indirebileceğiniz ESET Smart TV Security gibi güvenlik çözümleri de mevcuttur. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Güvenli Mobil Bankacılığa Odaklanan ESET Mobile Security 6.0 Çıktı

ESET, ‘Android İçin En İyi Antivirüs’ Testinde Yüzde 99.8’lik Bir Skor Elde Etti 

ESET, İspanyolca ve Portekizce Konuşan Ülkeleri Hedef Alan Yeni Bir Zararlı Yazılım Keşfetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz