Kamu Bankaları Tek ATM

Kamu bankaları, tek bir ATM bünyesinde toplanma kararı aldı. Karar kapsamında; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTT Bank ve Emlak Katılım’ınOcak ayı içerisinde konuya ilişkin bir protokol imzalayacağı belirtildi. Ayrıca; ortak kullanımda, müşterilerden komisyon ve masraf ücreti alınmayacağının da altı çizildi. 

Pandemi süreci ve hızlanan dijitalleşme sonrası, online bankacılığa yönelik çalışmalar hız kazanmış olsa da ATM’ler, hala tüketicilerin birincil fiziksel bankacılık noktası olma niteliği taşıyor. Ancak ATM’ler; yatırım tutarı, kira, lisans, yazılım, bakım, temizlik ve enerji giderleri noktasında, bankalar için oldukça yüksek bir maliyet oluşturuyor. Kamu bankalarının ise söz konusu maliyeti azaltmayı hedefleyen yeni bir hamle yaptığı ifade ediliyor. Aktarılan detaylara göre; kamu bankaları, kısa bir süre içerisinde tek bir ATM bünyesinde toplanma kararı aldı.  

Karar kapsamında; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTT Bank ve Emlak Katılım, Ocak ayı içerisinde konuya ilişkin bir protokol imzalayacak. Söz konusu bankalara ait farklı ATM’ler, artık tek bir cihaz üzerinden hizmet verecek. Yeni proje ile ATM’lerde, ortak bir tasarım kullanılacak. Bunun yanında bankalar, proje sayesinde yıllık 1 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Protokolün imzalanmasının ardından; Türkiye genelinde, 15 bin noktaya ortak ATM yerleştirilecek. İş birliğine katılan bankaların ortak ATM’lerinde, müşterilerden komisyon, işlem ücreti ve masraf ücreti de alınmayacak. Tüketicilerin ortak ATM’lerde yapacağı bankacılık işlemleri, tamamen ücretsiz olacak.  

‘TAM Projesi’, “Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri A.Ş” tarafından yürütülüyor 

TAM Projesi

Diğer yandan; ‘TAM Projesi (Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi)’, “Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri A.Ş” tarafından yürütülüyor. ‘İstanbul Ticaret Odası’na kaydı 1995 yılında yapılan ve Ziraat Bankası’nın iştiraki olarak kurulan şirketin kayıtlı sermayesinin, güncel olarak 145 milyon lira seviyesinde olduğu biliniyor. Şirkette; Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halk Bankası’nın yüzde 33.33’lük bir pay ile eşit paya sahip olduğu ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elon Musk, Geçmişte Tesla’yı Apple’a Satmaya Çalıştığını Açıkladı

Netflix, Bünyesine İçerikleri Yalnızca Sesli Oynatma Özelliği Ekliyor 

ABD, TikTok’a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz