SpaceX ve Kanada merkezli bir teknoloji girişimi ‘GEC’ gökyüzünde dijital reklam yayınlamak için ortaklık kuruyor. Kanadalı teknoloji girişimi Geometric Energy Corporation’ın (GEC) belirttiğine göre, uzaya fırlatılacak uydu sayesinde markalar diledikleri reklamı gökyüzüne taşıyabilecek. 

Gökyüzünde reklam. Neden olmasın? Uzay turizmini konuştuğumuz bugünlerde Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX’in Kanada merkezli bir teknoloji şirketiyle ortaklık kuracağı haberi elde edildi. Insider’da yer alan bir habere göre, Geometric Energy Corporation’ın (GEC) CEO’su ve kurucu ortağı Samuel Reid, CubeSat adlı bir reklam uydusunu uzaya fırlatmak için SpaceX ile ortaklık yaptığını söyledi. Yörüngeye fırlatılacak olan uydunun bir tarafında şirketlerin logolarının ve reklamlarının gösterilmesi için teklif verebilecekleri devasa bir ekran olacak. 

Reid, Insider’a “Logolarını tasvir etmek isteyen şirketler olabilir… ya da biraz daha kişisel ve sanatsal olabilir” dedi ve ekledi “Belki Coca-Cola ve Pepsi logoları için kavga edecek ve birbirlerini geri alacaklardır.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

Uyduda reklam alanı satın alma süreci biraz karmaşık ama oldukça ilginç. Birincisi, bir başkasının teklifinden daha fazla ödediğiniz sürece herkes dijital reklam alanı satın alabilir.

Reid, “Uzaya erişimi demokratikleştirebilecek ve merkezi olmayan katılıma izin verebilecek bir şey elde etmeye çalışıyorum. Umarım insanlar uygunsuz, aşağılayıcı veya saldırgan bir şeye para harcamazlar.” şeklinde açıklamasını devam ettirdi.

Ayrıca uyduda piksel alanı paylaştırmak için ‘token’ satın almanız gerekecek. Reid, müşterilere Dogecoin ile ödeme yapabilme imkanı vermek istediğini de dile getirdi.

Gökyüzüne reklam taşımayı hedefleyen Kanada merkezli şirket ile ortaklık kuracağı söylenen SpaceX ise henüz bu konu hakkında bir yorumda bulunmadı. Bu sebepten ötürü söz konusu ortaklığın henüz kesinleşmediğini de belirtmek gerek. Ancak Geometric Energy Corporation’ın CEO’su, girişimin 2018’den beri havacılık şirketinin dikkatini çekmek için yarıştığını belirtti. Elon Musk’ın konuyla alakalı düşüncesi oldukça merak edilirken; böyle bir konuyu bile konuşmamız bile oldukça şaşırtıcı. Eğer söz konusu ortaklık gerçekleşirse bu tüm dünya için bir dönüm noktası olabilir. Ne de olsa, hepimizin baktığı yıldızlar ve galaksiler bile kapitalizmin karanlık ağzından kurtulamayacak.

İlginizi Çekebilir:

Uzay Yolculuğunda Jeff Bezos’a Eşlik Edecek En Genç İsim Belli Oldu

Elon Musk, Kurucusunun Uzaya Çıktığı Virgin Galactic ’ten Bilet Almış

Cilt sıcaklığı ölçen akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz