Tsunami Tahmini Yapabilen Algoritma

Japonya merkezli Riken ve Fujitsu, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olarak bilinen ‘Fugaku’yu kullanarak neredeyse gerçek zamanlı tsunami tahmini yapabilen yapay zeka destekli bir algoritma geliştirdi. Söz konusu algoritmanın, günümüz bilgisayarlarına da yüklenebildiği belirtildi. Yapay zeka destekli algoritmanın ayrıca, 20 bin olası tsunami senaryosu üzerinden eğitildiği dile getirildi.  

Bölgedeki yüksek sismik aktiviteden dolayı tsunamiler, Japonya halkı için gerçek bir tehdit olma niteliği taşıyor. Özellikle Fukuşima nükleer felaketini tetikleyen 2011 tsunamisinin, oldukça kötü sonuçlara yol açtığı biliniyor. Japonya merkezli Riken ve Fujitsu ise bu soruna bir çözüm getirme hedefiyle, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını kullanarak neredeyse eş zamanlı tsunami ve sel tahmini yapabilen yapay zeka destekli bir algoritma geliştirdi. Tsunami tahmin aracını geliştirmek için kullanılan donanımın, geçen yıl kullanıma sunulan ve yine Riken ile Fujitsu tarafından geliştirilen ‘Fugaku’ isimli bir süper bilgisayar olduğu ifade edildi.  

Yapay zeka destekli aracı geliştirebilmek için FujitsuTohoku Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi’nin Deprem Araştırma Enstitüsü’nden bir ekip, 20 bin olası tsunami senaryosu hazırladı. Söz konusu senaryolar, algoritma için eğitim verileri olarak kullanıldı. Derin öğrenme algoritması, önceki tsunami vakalarının dalga formu verilerini inceledi ve kurak alanlarda ortaya çıkan sel vakalarıyla karşılaştırdı. Yapay zekanın, zaman içerisinde tsunami ve tsunamiye bağlı ortaya çıkan sel felaketlerini yüksek bir uzamsal çözünürlükle neredeyse gerçek zamanlı olarak tahmin etmeyi öğrendiği belirtildi.  

‘Fugaku’ süper bilgisayar kullanılarak geliştirilen algoritma, normal bilgisayarlara da yüklenebiliyor

Fugaku Süper Bilgisayar

Diğer yandan; yapay zeka destekli algoritma, eğitilmek için Fugaku’nun yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç duyuyor. Fakat algoritma eğitildikten sonra, dalga formu verilerine dayanarak saniyeler içerisinde tahminler gerçekleştirebilmek üzere standart bilgisayarlara da yüklenebiliyor. Algoritmanın doğruluğunun, Tokyo Körfezi’ni etkileyen büyük bir deprem ve tsunami simülasyonu üzerinden ispatlandığı ifade ediliyor. Algoritma tarafından yapılan gerçek zamanlı tahminin, Japonya Kabine Ofisi’nin sel modellemesiyle de eşleştiği dile getiriliyor.  

‘Fugaku’ süper bilgisayar kullanılarak geliştirilen algoritma, normal bilgisayarlara da yüklenebildiği için araştırmacılar, yazılımın gelecekte afet müdahale ekipleri tarafından da kullanılabilmesini umuyor. Tsunamiye bağlı sel felaketleri için algoritma ile yapılacak hızlı ve doğru tahminlerin, müdahale ekiplerinin en çok etkilenen bölgelere vaktinden önce ulaşmasını ve görev planlaması yapabilmesini mümkün kılacağı tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yapay Zeka Tabanlı Sanatçı Robot Ai-Da, Londra’da Otoportre Sergisi Açacak 

Edinburghlu Bir Mühendis, Kavrama Kasını Güçlendiren Yapay Zeka Destekli Bir Robotik Eldiven Geliştirdi

Bilim İnsanları, Gerçek Bir İnsan Gibi Satranç Oynayabilen Bir Yapay Zeka Geliştirdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz