Storytel Dinlenme Oranı
Okuma Süresi
2 dakika

Sesli e-kitap yayın servisi Storytel Türkiye’nin dinlenme oranı, üçüncü yılında 17 milyon 700 bin saate ulaştı. Sesli kitap dinleme sürelerinin, 2020 yılında 2019’a göre yüzde 112 artış gösterdiği kaydedildi. Platform ayrıca, 2021 yılının ilk 4 ayında toplamda 4 milyon 205 bin saat sesli kitap dinlendiğine işaret etti.  

Sesli e-kitap yayın servisi Storytel, Türkiye’de kullanıcı beğenisine sunulmasının üçüncü yıldönümü kapsamında dinlenme oranı ve platform verilerini paylaştı. Aktarılan detaylara göre; platformda sesli kitap dinlenme oranı, 3 yılda 17 milyon 700 bin saate ulaştı. Sesli kitap dinleme sürelerinin ayrıca, 2020 yılında 2019’a göre yüzde 112 artış gösterdiği kaydedildi. Geçen yıl Storytel Türkiye’de, toplam 8 milyon 640 bin saat sesli kitap dinlendi. 2021’in ilk 4 ayında ise bu rakamın, 4 milyon 205 bin saat seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Storytel Türkiye Ülke Müdürü Berk İmamoğlu, Storytel’in Türkiye’de 3’üncü yaşını kutluyor olmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi ve açıklamasında Storytel Türkiye, Storytel ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke. Türkiye’de 3’üncü yılımızı kutlarken ‘Duyulmayı Bekleyen Koca Bir Dünya’ diyerek yeni kampanyamızı da paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kampanya ile hikaye anlatma geleneğini modern yaşama taşıyor ve kulaklara eşsiz eserleri fısıldıyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Storytel’in Türkiye’de yayına başladığı günden bugüne hızla büyüyen bir trend içinde olduğunu belirten İmamoğlu, daha sonra sözlerini şu şekilde sürdürdü: Storytel, faaliyet gösterdiği 20’den fazla ülkede 1,500.000’in üzerinde aboneye sahip. Storytel, aktif olduğu 20’den fazla ülkedeki gelişme grafiği ve yeni gireceği pazarlarla, ileriye dönük çok yüksek bir potansiyel vaat ediyor. 2021 yılında hem sesli kitap kütüphanemizi genişletmek hem de Türkçe e-kitap sayımızı arttırmak hedefiyle çalışıyoruz. Bunun yanında farklı kategorilerde Storytel Original içerikleri sunmaya hazırlanıyoruz.” 

Storytel Türkiye üzerinden son 1 yılda en çok dinlenen eserler ve seslendirmenler de açıklandı

Storytel En Çok Dinlenen Eserler

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Storytel Türkiye üzerinden son 1 yılda en çok dinlenen eserler Simyacı, Hayvan Çiftliği, Camdaki Kız, Kürk Mantolu Madonna, Şeker Portakalı, Kral Kaybederse, İnsan Ne ile Yaşar, Kumarbaz, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı ve Harry Potter serisi oldu. Storytel üzerinde en çok dinlenen seslendirmenler arasında ise Tilbe Saran, Okan Bayülgen, Deniz Yüce Başarır, Selçuk Yöntem, Yiğit Özşener, Damla Sönmez, Mert Fırat, Derya Alabora, İbrahim Selim, Şerif Erol, Sevinç Erbulak, Levent Can ve Murat Eken gibi isimler yer aldı. Ayrıca bazı yazarlar da kendi eserlerinin sesi oldu. Ahmet Ümit’in sadece Storytel’de yayınlanan eseri Benim Güzel Hayaletlerim’i, yazarın kendi sesinden dinlemenin mümkün olduğu belirtildi. Benzer şekilde; Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Sunay Akın, Emre Kongar, Teoman ve daha birçok farklı yazar da Storytel’de kendi eserlerini seslendirdi. Ali Poyrazoğlu’nun Ödünç Yaşamlar kitabının da yazarın kendi seslendirmesiyle çok yakında Storytel’de yayına alınacağı kaydedildi.  

Diğer yandan kullanıcılar, Storytel’e mobil telefonlarına yükleyecekleri uygulama üzerinden abone olarak ulaşabiliyor. Her Storytel abonesi, bir tane de ücretsiz ‘Kids Mode’ aboneliğine sahip oluyor. Storytel, ‘Kids Mode’ özelliği ile çocuklara hem eğlenceli hem de eğitici bir kitap deneyimi sunuyor. Çocuklar, 0-16 yaş arasına uygun İngilizce ve Türkçe sesli ve e-kitaplara erişebiliyor ve bu kitapları istedikleri kadar dinleyebiliyor ve okuyabiliyor. Ebeveyn şifresi ile aktive edilebilen bu özellik sayesinde çocuklar, kendi kütüphanelerini de oluşturabiliyor. Storytel aboneleri ayrıca; 4 binin üzerinde Türkçe sesli kitabı, 2 bine yakın Türkçe e-kitabı, 100 binden fazla İngilizce sesli kitabı, 125 binin üzerinde İngilizce e-kitabı ve birçok ‘podcast’ yayınını sınırsız dinleyebiliyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Storytel Nasıl Kullanılır? Storytel Ücretli mi?

Sesli Kitap Pazarı Türkiye’de Hızla Büyüyor

Sesli Kitap Dinleme Oranı 2019’da Yüzde 315 Arttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz