Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, 2021 yılından itibaren Telegram kanallarında reklam gösterileceğini duyurdu. Şirketin kurucusu Pavel Durov’un yaptığı bir açıklamada, kanallarda gösterilecek reklamın uygulamayı finanse edeceğini belirtti. 

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram yaptığı bir açıklamada platformun kanallarında önümüzdeki yıldan itibaren reklam gösteriminin yapılacağını duyurdu. Şirketin kurucusu Pavel Durov, Telegram kanallarında reklam gösterilmesinin sebebinin uygulamanın finanse edilmesi için yapıldığını açıkladı. 

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu, Telegram kanalından yeni bir açıklama yaptı. Durov’un yaptığı açıklamada, uygulamanın aktif kullanıcı sayısının neredeyse 500 milyona ulaştığını ve platformu ayakta tutmak için gelir elde etmeyi planladığını duyurdu. Telegram’ın kurucusu ayrıca uygulamayı şimdiye kadar kendi sermayesinden finanse ettiğini de dile getirdi. Telegram’ın daha geniş kitlelere erişebilmesi için ayrıca platformun para kazanması gerektiğini de sözlerine ekledi. Durov açıklamasında önümüzdeki yıldan itibaren uygulamada reklam gösterilmeye başlanacağını belirtti.

Telegram gelir elde etmek için reklam gösterecek

500 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmasına az kalan şirketin kurucusu Durov, WhatsApp’ın kurucularını da açıklamasında eleştirdi. Durov, WhatsApp’ın kurucularının uygulamayı finansal açıdan güvende tutabilmek için daha büyük bir şirket olan FaceBook’a satmaları durumunu kötü bir örnek olarak verdi. Durov: “Şirketi Whatsapp’ın kurucuları gibi satmayacağız. Kullanıcılara saygı duyulan ve kaliteli hizmetin sağlandığı bir yer olarak dünyanın bağımsız kalması için Telegram’a ihtiyacı var. Telegram, mükemmellik ve bütünlük için çabalayan bir teknoloji şirketi örneği olarak dünyaya hizmet etmeye devam etmelidir ve seleflerimizin üzücü örneklerinin gösterdiği gibi bir şirketin parçası olursanız bu imkansızdır.” ifadelerinde bulundu.

Telegram’ın önümüzdeki sene reklam göstermeye başlayacak. Ancak platform sadece Telegram kanallarında gösterileceğini ve bire bir sohbetlerle birlikte gruplarda reklam gösterilmeyeceğini de dile getirdi. Bu bağlamda Telegram’da sadece büyük boyuttaki kanallarda reklam gösterilecek. Telegram kanallarının da bu gösterimlerinden para alacağı belirtildi. 

Telegram uygulamayı finanse edebilmek için büyük kanallarda reklam göstermenin dışında ayrıca ücretli çıkartmalar geliştirecek. Şirket bu çıkartmalardan da para kazanmayı amaçlıyor. 

Yapılan açıklamalar sonucunda Telegram’ın birebir sohbetlerde ve grup sohbetlerinde olan kullanıcılarının reklam görmeyeceğini tekrar belirtmek gerek. Bunun yanı sıra ücretsiz olarak sunulmaya devam edeceği de belirten şirket, Telegram kanallarına ekleyeceği reklamlarla gelirini sağlamayı planlıyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde Telegram’da neler olacak.

İlginizi Çekebilir:

Telegram, Platforma ‘Discord’ Benzeri Bir Özellik Ekledi 

Telegram Görüntülü Arama Özelliğini Kullanıcıların Beğenisine Sundu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz