TikTok, markalar için bu yıl dört trend belirleyip paylaştı

TikTok, markalar için hazırladığı trend raporunu yayımladı. Kısa video platformu, 2022’de markalara kılavuzluk edecek 4 konsept belirledi ve bu konseptleri What’s Next Report (Sırada Ne Var?) adını verdiğini bir raporla duyurdu. TikTok’un açıkladığı raporda eğlenceye ve topluluklara odaklanan ticarî faaliyetlerin yükselişinden, içerik üreticilerin artan rolüne ve platformun marka güvenliğine yönelik sunduğu özelliklere kadar pek çok noktaya dikkat çekiliyor.

TikTok’ta markalar için dört öneri

 Topluluk ticareti

Eğlence ve ticaret dünyaları günümüzde iç içe geçmiş durumda. Topluluk ticareti yükselişe geçti ve TikTok, ürün keşfi ve markalar için bir fırlatma rampası haline gelmiş durumda. İnsanların yüzde 73’ü, diğerlerine kıyasla TikTok’ta etkileşimde bulundukları markalarla daha derin bir bağ hissediyor, yüzde 67’si istemedikleri zamanlarda bile TikTok’un kendilerine alışveriş yapma konusunda ilham verdiğini söylüyor.

2022, videoları ve canlı yayınlarıyla alışveriş yapılabilir eğlenceye dönüştüren bir e-ticaret araçları paketi olan TikTok Shopping için önemli bir yıl olacak. Bu çözümler işletmeler için, yerel alışveriş deneyimi oluşturmalarına, ürünlerini pazarlamalarına ve e-ticaret işlerini doğrudan TikTok üzerinde yürütmelerine yardımcı olan araçlarla, markaların, satıcıların ve içerik üreticilerinin topluluk ticaretinin gücünden yararlanmalarını her zamankinden daha kolay hale getirecek. Topluluk ticareti gelişmeye devam edecek. Canlı deneyimler, eğlence iştahımızı, keşfetmenin ve alışveriş yapmanın yeni yollarıyla buluşacak.

 Sesin evrimi

Ses, TikTok deneyiminin ayrılmaz bir parçası ve hikâye anlatma şeklimizi değiştirir. TikTok’ta trend olan şarkıların, çeşitli türlerden, halihazırda ünlü olan veya yıldızı yeni parlayan sanatçıların bir ortalamasından oluştuğunu fark ettik.

TikTok’taki insanların yüzde 88’i platformdaki sesin genel uygulama deneyiminin merkezinde olduğunu belirtiyor. Bu, insanların uygulamada gezinirken duydukları şarkıları araştırmasına, yayınlamasına ve satın almasına neden oluyor. Bu sadece hem sanatçılar hem de markalar için yeni olanaklar yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda müzik paylaşmak, yaratmak ve bulmak için yeni bir paradigma yaratıyor. Markalar 2022’de müzik kültürünü ileriye taşımak istiyorsa, yaptıkları işlerde sanatçıları ön plana çıkarması gerekiyor.

Müzik, TikTok’taki içeriği daha ilgi çekici hale getirmenin yanı sıra, ortalama olarak daha uzun izlenme süreleri sağlıyor ve insanların içeriği atlama olasılığını azaltıyor. Aynı zamanda ruh halini de etkileyerek insanları daha olumlu hissettiriyor. Araştırmalar, enstrümantal şarkıların markaların daha kolay akılda kalmasını sağladığını, R&B, pop ve rap’in ise markanın beğenilirliğiyle orantılı olduğunu gösteriyor.

 Yeni yaratıcı rüya takımı

TikTok kullanıcılarının yüzde 62’si içerik oluşturucuların markaların tüketicilerle bağlantı kurmasının en iyi yolu olduğunu söylüyor.  Bu içerik üreticileri, kültürel eğilimleri ve topluluklarında yankı uyandıran içerik türleri hakkında doğuştan gelen bir anlayışa sahiptirler. Bu içerik üreticilerinin kültürel uzmanlıkları, onların sadık ve kendilerine güvenen mevcut bir takipçi tabanına erişmesine yol açar. Takipçiler, bu içerik üreticilerinin görüşlerine büyük önem verirler ve bu da güçlü bir takipçi kitlesi oluşturur.

TikTok Creator Marketplace, içerik üretici işbirlikleri için gidilecek yer ve sektör, bütçe ve iş hedeflerine göre içerik üreticilerini keşfetmenin modern bir yoludur. Markalar, ürünlerini zaten bilen ve seven içerik oluşturucularını belirlemek için markalarından bahseden videoları Creator Marketplace aracılığıyla arayabilir. Bu da yerel ve özgün hissettiren marka işbirliklerine kapı aralar.

Marka güvenliği yaratmak

Elbette 2022’de TikTok’ta öngördüğümüz tüm trendlerden bahsederken şirket olarak en büyük önceliğimiz olan topluluğumuzun güvenliğinden de bahsetmemiz gerekir. TikTok’taki markaların güvenliği, topluluğumuzu güvende ve emniyette tutmakla başlar. Yaratıcılarımızın ve topluluğumuzun güvenliğine öncelik vererek, markalar için olumlu bir ortam yarattığımıza inanıyoruz.

Topluluğumuzu güvende tutmak için attığımız adımlar hakkında topluluğumuzu bilgilendirmek için, faaliyetlerimize ilişkin daha derin bir anlayışla sektördeki en şeffaf ve hesap verebilir şirket olmaya çalışıyoruz. 2021’de ilk iki, üç aylık Topluluk Kuralları Uygulama Raporumuzu yayınladık ve Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Merkezlerimizi duyurduk.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz