SEAT EffiBOT

SEAT, İspanya’da bulunan Martorell fabrikasında personele yardımcı olmak için tasarlanan ‘EffiBOT’ isimli akıllı robotların çalışmaya başladığını duyurdu. Çalışanları otonom şekilde takip edebilen robotların, 250 kiloya kadar taşıma ve 500 kiloya kadar çekme kapasitesi ile otomobil montajında ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri taşıyabildiği ifade edildi.  

İspanya merkezli otomotiv şirketi SEAT, Martorell fabrikasında personele yardımcı olmak için tasarlanan ‘EffiBOT’ isimli akıllı robotların çalışmaya başladığını duyurdu. Söz konusu hamlenin, Martorell fabrikasını daha akıllı ve daha dijital bir hale getirmek için dijital araçların ve çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması hedefinin bir parçası olarak yapıldığı belirtildi. Şirketin Üretim ve Lojistik Başkan Yardımcısı Herbert Steiner, konuya ilişkin açıklamasında “Otonom mobil robotlar, otomotiv sektöründe yenilik konusunda ön planda yer almamızı sağlıyor. Ayrıca, çalışanların işlerini kolaylaştırmak için robotların onlarla nasıl ortak çalışmaya dayalı iş yapabileceğinin açık bir örneğini gözler önüne seriyor. Onların bir araya gelmesi Endüstri 4.0’ı sürdürmeye ve bizi daha verimli, esnek, çevik ve rekabetçi hale getirmeye katkı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.  

SEAT EffiBOT

Aktarılan detaylara göre; parçaların taşınması ve kaldırılması gibi işlerde çalışanlara yardımcı olmak için kullanılan iki akıllı robot, 250 kiloya kadar taşıma ve 500 kiloya kadar çekme kapasitesi ile geliyor. Robotlar, 360 derecelik değerleri işleyerek fabrikada dolaşırken yollarına çıkan herhangi bir kişi veya nesneyi tanıyabiliyor. Çalışanlar ise üzerlerinde herhangi bir cihaz bulundurmalarına gerek kalmadan EffiBOT’un ekranına dokunarak robotların kendilerini takip etmesine olanak sağlıyor. Bu sayede otomobil montajı için ihtiyaç duyulan her türlü malzeme, robotlara taşıtılabiliyor.  

EffiBOT’ akıllı robot, SEAT’ın iş birliği yaptığı Fransız ‘Effidence’ şirketi tarafından geliştirildi 

EffiBOT Akıllı Robot

Diğer yandan; EffiBOT’ akıllı robotSEAT’ın iş birliği yaptığı Fransız ‘Effidence’ şirketi tarafından geliştirildi. SEAT, üretim süreçlerine uyum sağlamayı ve şirketin farklı alanları arasındaki kaynakları ve iletişimi daha verimli yönetmeyi amaçlayan ‘EffiBOT’ları İspanya’da kullanan ilk otomobil üreticisi oldu. Martorell’de, EffiBOT’lara ek olarak farklı montaj alanlarında işçilere yardımcı olan yaklaşık 20 robot daha bulunduğu kaydedildi.  

Şirket; son yıllarda tüm üretim döngüsü boyunca, EffiBOT’lar, ortak çalışmaya dayalı robotlar, iç ve dış alanlardaki AGV’ler ve lojistik taşımacılık için insansız hava araçlarının yanı sıra yapay zeka, büyük veri ve blok zinciri teknolojisi gibi teknolojik yenilikleri de hayata geçirdi. Bununla birlikte SEAT’ın, yeni ‘Endüstri 4.0’ projelerinin oluşturulması için farklı alanlardaki çalışanlardan oluşan bir inovasyon ekibine de sahip olduğu ifade edildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Seat’ın İlk SUV Modeli Ateca Yenilendi

Seat 3D Yazıcı Kullanarak Otomobil Parçası Üretiyor

Hyundai, Müşteri Hizmetleri İçin Geliştirdiği ve ‘DAL-e’ Adını Verdiği İnsansı Robot Modelini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz