TikTok, platformda kripto para birimi, hisse ticareti ve şimdi satın al – sonra öde gibi finansal hizmet ürünlerinin tanıtımına yönelik bir kısıtlama getirdi. TikTok’un bu kararı, özellikle Dogecoin gibi ‘meme’ kripto para birimlerinin sosyal medya platformları sayesinde daha da spekülasyonlara sebebiyet verdiği için aldığı tahmin ediliyor. 

Günümüzde sık sık Elon Musk ile yan yana gördüğümüz ve ‘meme’ kripto para olarak anılan Dogecoin gibi sanal para birimlerinin Twitter, TikTok ya da Facebook gibi mecralar sayesinde spekülasyon yaratması yatırımcı olmak isteyen pek çok kişinin kazanç kaybetmesine sebep olmuştu. İnsanların dolandırılmasına, para kaybetmesine sebep olan bu meme kripto para birimlerine bu bağlamda bazı düzenlemeler gelmişti. Bazı ülkeler ve platformlar bu konu için bazı kısıtlamalara gitmişti. Bu kısıtlamaları şimdi ise TikTok bünyesine ekliyor. 

Sadece kripto para birimlerine kısıtlama gelmedi

TikTok, platformda kripto para tanıtımı ile birlikte krediler, kredi kartları ve forex ticareti gibi bir dizi başka finansal hizmet ve ürün de uygulama reklamlarını da yasakladı. TikTok’un platformda meme kripto para birimleriyle birlikte pek çok finans hizmetinin tanıtımını yasaklamasındaki asıl amaç elbette ki, dolandırıcılık dalgasını engellemek için atılmış bir adım. Ancak bu adımın ilerleyen dönemlerde saygın ve büyük finans şirketlerini de etkileyeceği düşünülüyor. 

Bankalar ve fintech kuruluşları reklam vermek ve aynı zamanda hedef kitlelerine ulaşmak adına sosyal medya mecralarına reklam veriyor. Elbette ki bu reklam ya da tanıtım karşılığında TikTok gibi platformlar da bir gelir sağlıyor. Ancak TikTok’un kabul etmiş olduğu yeni karar ile bu tarz tüm işbirliklerinin fişi de çekilecek. 

TikTok kullanıcı güvenliğini öne alıyor

TikTok’un finans alanındaki tanıtımlarının kısıtlaması kararını alması ile birlikte söz konusu tanıtım reklamları videoları otomatik olarak silecek. TikTok videoları otomatik olarak silecek olan sistemin kullanıcı güvenliğine yönelik yaklaşımı hakkında da açıklamada bulundu. Şirket: “Önümüzdeki birkaç hafta içinde, Güvenlik ekibimiz tarafından onaylanan kaldırma işlemlerine ek olarak, yükleme sırasında belirlenen bazı ihlal içerikli içerik türlerini otomatik olarak kaldırmak için teknolojiyi kullanmaya başlayacağız.” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Binance, Kripto Parayla Konaklama Rezervasyonu Yapılabilen Bir Platformu Kullanıma Sunmaya Hazırlanıyor!

Tayland, Bazı Kripto Para Birimleri ve NFT’leri Yasakladı! 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz