TikTok, yeni bir gizlilik politikası güncellemesi yayınladı. Platformun gizlilik politikasındaki son güncellemesi ile TikTok kullanıcılarının biyometrik verileri otomatik olarak toplanacak. Yeni güncelleme, beraberinde son zamanlarda yaşanan TikTok skandallarını da getirdi. 

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, günümüzde hala en çok indirilen uygulamalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Günden güne büyümeye devam eden platformu son zamanlarda ise oldukça kötü olaylarla anar olduk. 

Özellikle gençler arasında hızlı bir şekilde yayılan TikTok akımları ciddi skandal olayların önünü açtı. Bu bağlamda geçen gün TikTok’taki bir akıma katılmaya çalışan iki çocuk mıknatıs yutup hastanelik olmuştu. Birkaç gün önce ise yine TikTok’taki bir challenge’a katılan 13 yaşındaki çocuk alevler içinde kalmıştı. İki gün önce ise Hollanda’daki Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı yaptığı bir açıklamada TikTok’un çocuk kullanıcıların verilerini ihmal ettiğini ve bu sebeple 64 bin ebeveyn tarafından platforma dava açıldığını belirtmişti. TikTok ise daha önce de olduğu gibi platformda, genç yaştaki kullanıcılar için gizlilik ve güvenlik önlemleri üzerine çalıştığını aktarmıştı. 

TikTok kullanıcılarının biyometrik verileri ByteDance tarafından toplanabilecek

Şimdi ortaya çıkan yeni bir güncelleme ise TikTok’un açıklamalarıyla çelişir nitelikte. Yayınlanan yeni TikTok gizlilik politikası güncellemesi, şirketin sahibi olan ByteDance’ın kullanıcıların biyometrik verilerini toplamasının önünü açıyor

TikTok’un yayınladığı son gizlilik politikası güncellemesinde yer alan  “Ses ve Görüntü Bilgileri” isimli başlıkta, biyometrik verilerin otomatik olarak toplanacağı belirtiliyor. Söz konusu biyometrik verilerin, “Özel video efektleri, içerik yönetimi, kullanıcıların demografik bilgileri, reklam önerileri ve kişisel olmayan doğrulama bilgileri” için kullanılacağı ifadeleri yer alıyor. Şirketin bahsettiği ‘biyometrik veriler’ ise, kullanıcıların yüz tanıma ve parmak izleri. 

TikTok’un artık otomatik olarak toplayacağı biyometrik verileri şimdilik ABD’de bulunan kullanıcılar için geçerli. Ancak şirket ilerleyen zamanlarda tüm dünya için bu güncellemeyi aktif edebilir. 

Halihazırda Trump yönetimindeki kısıtlamalar ve suçlamalarla da hatırlanan TikTok da da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bi TikTok sözcüsü: “Şu anda bu bilgilerin tamamını ABD yasalarına uygun bir biçimde toplamaktayız. Yasalar gerektirdiğinde bu bilgileri toplamak için kullanıcılardan gerekli izinleri de alacağız.” dedi. Ancak geçen sene de kullanıcıların verilerini izinsiz olarak topladığı ortaya çıkan TikTok’un yeni güncellemesi de akıllara gelince, şirketin yeni güncellemesi büyük oranda tepki toplayabilir. 

İlginizi Çekebilir:

10 Yaşındaki Bir Çocuğun Ölümü TikTok’u İtalya’da Yasaklattı

TikTok, Mayıs Ayında 80 Milyon İndirilmeyle En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu! 

İnternet Yasakları, TikTok Hangi Verilerinizi Çalıyor, Apple Zam – DigiToll #22:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz