İtalya, TikTok’u 15 Şubat’a kadar yasakladı. TikTok ’taki bir challenge yüzünden, hayatını kaybeden İtalya ‘daki 10 yaşındaki bir kız çocuğu sebebiyle yasak gelen uygulama için TikTok, platformda kızı teşvik edecek bir içeriğin bulunmadığını açıkladı. 

2020 yılının en çok indirilen uygulaması TikTok, gündeme sorunlarla gelmeye devam ediyor. Platformdaki challenge’lar hem uygulamada hem de diğer sosyal medya platformlarında çok konuşuluyor. Ancak geçen günlerde trend haline gelen yeni bir challenge 10 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesine sebep oldu. TikTok ‘ta “bayılma challenge” ismiyle anılan bu yeni trend, İtalya ’da 10 yaşındaki bir kız çocuğunun ölümüne neden olunca TikTok ‘a yasak geldi.

İtalya’da bulunan 10 yaşındaki kız çocuğu TikTok’ta popüler olan “bayılma challenge”a katılmak istedi. Ancak çocuğun TikTok videosu çekmek için boynuna bir kemer bağlaması, hastaneye kaldırılmasına sebep oldu. Geçen perşembe günü ise 10 yaşındaki kız çocuğunun hastedene beyin ölümünün gerçekleştiği açıklandı. Söz konusu olayın ardından İtalya popüler uygulama TikTok’u geçici süreyle ülkede yasakladığını açıkladı.

İtalya ‘nın yasak haberinin ardından TikTok, platformda çocuğu teşvik edecek bir içeriğin bulunmadığını açıkladı

The Guardian’ın aktardığına göre, İtalya söz konusu olayla alakalı soruşturma başlattı. Bununla birlikte hükümet, yaşı kesin olarak kanıtlanmayan kullanıcılar için TikTok’a erişimi 15 Şubat’a kadar engelledi. Detaylara göre, TikTok ise 10 yaşındaki kız çocuğunun ölümü ile ilgili platformda teşvik edici bir içeriğin bulunmadığını, ancak yetkililerin soruşturma için yardımcı olduğunu açıkladı.

Bir TikTok yetkilisi ise yaptığı açıklamada: “TikTok topluluğunun güvenliği mutlak önceliğimizdir. Bu sebeple tehlikeli olabilecek davranışları teşvik eden, destekleyen veya yücelten hiçbir içeriğe izin vermiyoruz.” ifadesini kullandı. 

TikTok’ta yer alan bayılma challenge kullanıcıların bayılmalarını sağlamak için beyinlerine giden oksijeni azaltıyor. 10 yaşındaki bir kız çocuğunu hayatını kaybetmesine neden olan TikTok meydan okuması için, aile ise çocuklarının TikTok’u dans etmek ve videoları izlemek için kullandığını ve bayılma challenge ile ilgili hiçbir şey bilmediklerini açıkladı. 

Yaşanan bu olay, sadece TikTok değil diğer sosyal medya platformları için de tartışmaları gündeme getirdi.

İlginizi Çekebilir:

Instagram CEO’su Adam Mosseri, TikTok ile İlgili Açıklama Yaptı! 

TikTok, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

Samsung’un En Güçlü Tableti – Samsung Galaxy Tab S7 Plus inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz