Artık biliyoruz ki yeni nesil, oyun ihtiyacını mobil oyunlar ve uygulamalar aracılığıyla karşılıyor. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan mobil oyunlar ve uygulamalar her yaştan çocuğa da hitap edebiliyor. Bunun yanı sıra bazı oyunlar eğlendirme amacı taşırken bazı oyunlar ise eğlendirirken öğretme ve çocuk becerilerini geliştirmeye yönelik olabiliyor. Özellikle de çeşitli düzeyde gelişim yetersizliği yaşayan çocuklar böylesi uygulamalara daha çok ihtiyaç duyabiliyor. İşte; bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla geliştirilen bir uygulamayla karşınızdayız. Tekno Safari editörleri olarak Tohum Eğitim uygulamasını sizler için inceledik ve adım adım anlattık. Tohum Eğitim nedir? Tohum Eğitim nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde… 

Pandemiyle birlikte çocuklar da sosyal hayatlarından çoğunlukla kopmak zorunda kaldı ve bu noktada ailelere daha çok iş düştü. Özellikle de otizm ve atipik gelişim gösteren çocukların sosyalleşememeleri, eğitim aldıkları kurumlardan uzak kalmak zorunda olmaları, onların ve ailelerinin bu süreçten daha çok etkilenmesine neden oldu. Tabii ki bu konuya da çözüm olabilecek önerileri dijitalde bulduk, mobil uygulamalara yöneldik ve Tohum Eğitim uygulamasını sizler için inceledik. Peki; ‘Tohum Eğitim nedir ? ‘Tohum Eğitim nasıl kullanılır ? ‘Tohum Eğitim ne işe yarar’ 

Tohum Eğitim Nedir? 

Tohum Eğitim Nasıl Kullanılır?

Tohum Eğitim; MEB ortaklığı ile yürütülen Eğitime Uzanan Yol Projesi kapsamında, atipik gelişim gösteren ve otizmli çocuklar için hazırlanan bir oyun uygulamasıdır. Uygulamada bulunan oyunlarla amaçlanan; bu çocukların dinlediklerini anlayabilme, nesneleri ayırt etme ve tanıma becerilerini geliştirebilmesidir. Tohum Otizm Vakfı’nın yer aldığı Tohum Eğitim uygulaması, ailelerle birlikte, öğretmenler ve konuyla ilgili kişilerin de kullanımına sunulan bir uygulamadır. Çocuklar dil, iletişim, konuşma becerileri kazanırken aynı zamanda oyundaki nesnelerin seslendirilmesi nedeniyle de nasıl telaffuz edildiklerini de öğrenebiliyorlar. Peki, uygulamayı nasıl kullanacağız? İşte; ‘Tohum Eğitim nasıl kullanılır ?
 

Tohum Eğitim Nasıl Kullanılır? 

Tohum Eğitim Oyunlar

 

Tohum Eğitim uygulamasına giriş yapmak için öncelikle kişisel bilgilerinizi girerek ‘gönder’ seçeneğine dokunuyor ve uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz. 

Tohum Eğitim Oyunlar

Uygulamaya hemen giriş yapmak isterseniz de ‘daha sonra kayıt ol’ yazan kutucuğa dokunarak kayıt işlemini atlıyor ve direk uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz. 

Tohum Eğitim Oyunlar

İlk olarak karşınızda dinle anla, nesne eşleme, nesne tanıma gibi, çeşitli düzeyde gelişimsel yetersizliği bulunan çocuklara özel içerikli üç tane oyun göreceksiniz. 

Tohum Eğitim Oyunlar

‘Dinle anla’ adlı oyun 5 bölümden oluşuyor. Her bölümde de kim, ne, neden ve nasıl, nerede, ne oldu adlı 5 içerik taşıyor.  

Tohum Eğitim Oyunlar

Bu arada oyunların arka plan rengini çocuğunuzun daha rahat göreceği tonlarda ayarlayabilmeniz için uygulamada sağ üstte gördüğünüz renk seçeneklerine dokunarak ayarlayabilirsiniz.  

Tohum Eğitim Oyunlar

Oyunda, sorulan sorulara karşınızda çıkan kutucuklara dokunarak cevap veriyorsunuz ve her doğru cevapta yıldız kazanıyorsunuz. Burada, çocuğun nesneleri tanıyabilmesi ve soruyu algılayabilmesi önemli. 

Tohum Eğitim Oyunlar 

‘Nesne eşleme’ oyununa geldiğinizde, gezegenler, meslekler, bayraklar, rakamlar, bitkiler, şekiller, renkler, kırtasiye malzemeleri, müzik aletleri, mobilyalar, oyuncaklar, giysiler, taşıtlar, ev eşyaları, banyo eşyaları, mutfak eşyaları, yiyecekler, içecekler, kuruyemişler, sebzeler, meyveler, hayvanlar kategorilerinde oyunlarla karşılaşacaksınız. Bu oyunun amacı; çocuğa eşleme becerisi kazandırarak sözel iletişim davranışlarının öğretilebilmesidir. 

Tohum Eğitim Oyunlar 

Oyuna herhangi bir kategoriyi seçerek başlayabilirsiniz. Sağ üstte gördüğünüz ‘ayarlar’ simgesine dokunarak oyunun 1 ile 4 arasında zorluk derecesini çocuğunuza göre ayarlayabilirsiniz.  

Tohum Eğitim Oyunlar

Oyunun sorduğu nesneyi, benzer nesnenin üzerine getirerek eşliyorsunuz. 

Tohum Eğitim Oyunlar 

Tohum Eğitim Nasıl Kullanılır?

‘Nesne Tanıma’ oyununda ise Nesne Eşleme oyunundaki kategoriler yer alıyor.  

Tohum Eğitim Nasıl Kullanılır?

Bu oyunda da yine sağ üstte gördüğünüz ayarlar simgesi aracılığıyla hem zorluk derecesini hem de nesnelerin dikey ve yatay olmak nasıl görmek istediğinizi belirliyorsunuz. Ben zorluk derecesini 2 yaparak oyuna devam ediyorum.  

Tohum Eğitim Nasıl Kullanılır?

Oyun, bir nesneyi söyleyerek çocuğunuzdan bu nesneyi göstermesini istiyor. 

Tohum Eğitim Nasıl Kullanılır?

Sorduğu nesnenin üzerine dokunarak tercihinizi yapıyorsunuz ve her doğru cevapta bir yıldız kazanıyorsunuz.  

Eğitime uzanan yol projesi kapsamında geliştirilen bu uygulamada, tipik ve atipik gelişim gösteren çocukların bilişsel becerilerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda da uygulamada yer alan oyunların yeterli olduğunu fakat oyun sayısının arttırılabileceğini söyleyebiliriz. Tamamen ücretsiz olan uygulama, basit oyunlarıyla otizmli çocukları yormayacak nitelikte. Ayrıca, bu oyunlar aracılığıyla iletişim kurabilmelerini, kendilerini ifade edebilmelerini, gerektiği yerde soru sorabilmelerini, çeşitli nesnelerin isimlerini öğrenme ve onları kategorize etmelerini de destekliyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi oyun sayısının arttırılması ve uygulamanın geliştirilmesi gibi ihtiyaçları karşılandığında Tohum Eğitim’in çok daha verimli olacağını da eklemek gerekiyor.  

Tohum Eğitim uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

2020’de YouTube Türkiye’de En Fazla İzlenen Videolar Açıklandı

OnePlus CEO’su, Şirketin İlk Akıllı Saat Modelinin 2021 Yılı Başlarında Tanıtılacağını Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, ‘eSIM’ Teknolojisinin 2021 Yılında Hayata Geçirileceğini Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz