Amazon, Trump destekçilerinin yoğun bir şekilde kullandığı sosyal ağ platformu Parler ’in AWS hizmetini iptal ettiğini açıkladı. Amazon, ABD’de yaşanan kongre baskının Parler’de planlandığı gerekçesiyle bu kararı aldığını açıkladı. Parler bugün saat 10.59 itibariyle yeni bir sağlayıcı bulana dek kullanılamayacak. 

Kasım ayında düzenlenen ABD Başkanlık Seçimleri’nde Biden’a karşı kaybeden Trump’ın destekçileri hafta içi Washington DC’de bulunan kongre binasını basmış ve tüm dünyanın gözü ABD’ye çevrilmişti. 4 kişinin hayatını kaybettiği ve yaralıların bulunduğu kongre baskının ardından Trump ve destekçilerine karşı sert eylemler yapılmıştı. Trump’ın destekçilerini gaza getiren paylaşımları sebebiyle pek çok sosyal medya platformu Trump’ın hesaplarını askıya aldığını açıklamıştı. Twitter, Facebook ve Instagram Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak yasaklamış ve Reddit Dicscord gibi platformlar da Trump yanlılarının sayfalarını kapatmıştı. Şimdi ise, Trump destekçilerinin sıklıkla kullandığı Parler uygulaması hakkında önemli bir gelişme yaşandı. 

Kongre baskının planlandığı düşünülen Parler uygulaması, hem Google Play Store hem de App Store’dan kaldırılmıştı. Bugün yaşanan yeni gelişme ise, Parler’in kullanılamayacak hale gelmesine olanak tanıdı. 

Amazon, yaptığı bir açıklamayla, Parler’in “Amazon Web Services (AWS)” isimli bulut hizmetini artık kullanamayacağını belirtti. BuzzFeed News’in aktardığı bilgilere göre, Amazon Parler’in AWS hosting hizmetlerine olan erişimi durduruyor. Konuyla alakalı olarak Amazon’un e-postası ise bu durumu kesinleştiriyor.

Amazon Parler ‘in AWS hizmeti iptal etti, uygulama kullanılamayacak

Aktarılan bilgilere göre, söz konusu e-postada AWS Trust and Safety ekibinden biri, Parler’e Amazon’un hizmet şartlarını ihlal ettiğini belirtti. BuzzFeed’in elde ettiği e-postada, Amazon’un Parler’in yönetiminden memnun olmadığı ve şirketin platformu yalnızca gönüllülerden oluşan bir ekibe dayanarak etkin bir şekilde yönetebileceğine ikna olmadığı belirtildi. Bunun ardından ise, Engadget’ın Amazon ile iletişime geçtiği ve şirketin açıklama yaptığı belirtildi. 

Ortaya çıkan haberlerin ardından, Amazon resmi bir açıklama yaptı. Şirket, Parler’de açık bir şekilde şiddete teşvik eden 98 paylaşımın raporlandığını açıkladı. Bunun yanı sıra Parler’in AWS’nin hizmet şartlarına uymak için etkili bir sürece sahip olmadığı belirtildi. Amazon yaptığı açıklamayı: “Parler’in hesabını 10 Ocak Pazar saat 10:59’da askıya almayı planlıyoruz.” şeklinde sonlandırdı. Bu gelişmenin ardından ise, Parler artık an itibariyle yeni bir sağlayıcı bulunana dek tamamen kullanılmaz bir hale geldi.

İlginizi Çekebilir:

Donald Trump’ın Resmi Twitter Hesabı, Kalıcı Olarak Askıya Alındı! 

Twitter Kısıtlaması Kalkan Trump Yeni Bir Video Paylaştı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz