Türkiye Fiber İnternet

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kısa bir süre önce gerçekleştirilen ‘CloudTalk Online 2021’ isimli ve bulut teknolojisi temalı bir çevrimiçi etkinliğe katılarak fiber internet altyapısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sayan’ın açıklamalarına göre; Türkiye, 2023 yılında yüzde 100 fiber internet hedefine ulaşacak. Bununla birlikte; Türkiye’deki tüm mahallelerin yüzde 90’ına, 2021 yılı sonuna kadar fiber internet gelmiş olacak. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kısa bir süre önce bulut teknolojisi temalı ve ‘CloudTalk Online 2021’ isimli bir çevrimiçi etkinliğe katılım sağladı. Sayan, etkinlikte fiber internet altyapısına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Etkinlikte paylaşılan detaylara göre; Türkiye, 2023 yılında yüzde 100 fiber internet hedefine ulaşacak. Bununla birlikte; Türkiye’deki tüm mahallelerin yüzde 90’ına, 2021 yılı sonuna kadar fiber internet gelmiş olacak.  

Diğer yandan; Sayan, konuya ilişkin açıklamasında “5G’nin ülkelerin geleceğini etkileyecek derecede kritik bir teknoloji haline geldiğini düşünüyoruz. Ama 5G için olmazsa olmaz iki şart var: Bulut bilişim hizmetleri ve veri merkezlerimiz. Bunlara ulaşabilecek 5G baz istasyonundan sonra fiber ağ, ülkemizin fiber ağlarla örülmesi” ifadelerine yer verdi. Sayan, daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu noktada özellikle 2021’in çok büyük bir atılım yılı olduğunu paylaşmak istiyorum. Bizim operatörlere yaptığımız yönlendirmelerimizde, çok net söyleyebilirim ki bu sene sonuna kadar Türkiye’deki her mahallemizin yüzde 90’ında fiber olacak. Yüzde 90’ı yeterli görmüyoruz. 2023 hedefimiz; yüzde 100 olacak şekilde, bütün mahallelerimizde fiberin olması.” 

5G altyapısı, birçok alanda daha hızlı ve etkin iş yapabilme olanağı sağlayacak

5G Altyapısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı ayrıca, 5G’nin önceki nesil bağlantı teknolojilerine göre çok daha büyük bir öneme sahip olduğunun da altını çizdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın özellikle haberleşme bölümünde en büyük projelerinden birinin 5G olduğunu dile getiren Sayan, “Gündelik yaşamdan sanayiye, tarımdan güvenliğe kadar insan hayatına dokunan birçok alanda daha kolay, daha hızlı ve etkin iş yapabilme olanağını sağlaması nedeniyle 5G, önceki nesil teknolojilerinden ayrı bir öneme sahip” dedi.  

Sayan, daha sonra şu ifadelerle sözlerini noktaladı: “Birçok sektörde 5G altyapısı üzerinden kullanıcılara sunulacak uygulamalardan ötürü, 5G’yi dikey sektör uygulamalarından bağımsız olarak değerlendirmek imkansız. Akıllı fabrikalar, otonom araçlar, akıllı şehirler, dijital sağlık uygulamaları gibi birçok yenilik, 5G’nin sağlayacağı düşük gecikme ve yüksek hız sayesinde hayatımızda sıklıkla yer alacak. 5G’nin sadece sözünü ettiğimiz dikey sektörlerde değil, farklı birçok alanda da kullanılacağı aşikar.”  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, ‘eSIM’ Teknolojisinin 2021 Yılında Hayata Geçirileceğini Açıkladı 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Sosyal Medya Düzenlemesi için İnternet Mecralarına Uyarı

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz