Deolitte’ın Reklamcılar Derneği, Reklam Verenler Derneği, IAB TR, Arvak, Uryad ve MMA dernekleri ile birlikte gerçekleştirdiği Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları raporu açıklandı. Sonuçlar sektördeki büyümeyi gözler önüne serdi!

Deolittle’ın raporuna göre geçen yılın ilk 6 ayında dijital reklam yatırımları 7.9 milyar TL iken, bu yılın ilk 6 ayında bu rakam 14 milyar TL’ye ulaştı. Dijital reklam sektörü, yaklaşık %78’lik büyüme oranıyla ortalamanın da üzerinde büyüme gerçekleştirmiş oldu.

14 Milyarlık Bütçe Direkt ve Dijital Partnerler Üzerinden Dağıtıldı

Raporda belirtildiği kadarıyla, 14 milyar TL’lik bütçenin 8.1 milyar TL’si direkt olarak markalardan mecralara (çoğunlukla yurtdışı mecralar) gönderilirken; 5.9 milyar TL’lik bölümü ise ajanslar gibi dijital partnerler üzerinden dağıtıldı.

Bütçenin büyük bir bölümünü oluşturan %37.7’lik kısım gösterim bazlı reklamlara harcanırken, %34 ile video yine yükselişini sürdürme kararlılığında. Avrupa’da arama motorlarına ayrılan bütçe ortalaması %43 iken Türkiye’de bu sayı %21,3’lere kadar geriledi.

Masaüstü Reklamlar Mobilin Gerisinde Kaldı

Dijital reklam bütçesinin %76 gibi büyük bir bölümü mobil siteler ve mobil app’ler üzerinden yayılmayı sürdürürken, masaüstü reklamlar %24’lük bir oranla mobil reklamların gerisinde kalıyor.

Dijital reklamcılığa yönelimin artışının yanı sıra, yükselen enflasyon ve arz-talep dengesi sebebiyle artan birim maliyetler de büyümeye katkı sağlayan etkenler arasında yer alıyor. Trendlerde ses reklamcılığı, dijital açık hava reklamcılığı ve Connected TV (Smart TV ve oyun konsollarında internet bağlantısıyla yayınlanan video içerikleri) reklam yatırımlarının da gittikçe arttığı görülüyor.

Sektörü yakından inceleyen firmalar ve kişiler, yılın geri kalan yarısında özellikle çok yoğun geçmesi beklenen kasım kampanyaları ve yılbaşı reklam çalışmalarıyla birlikte, 2022 yılı için dijital reklam bütçelerinin 30 milyar TL’yi geçeceğini tahmin ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz