koronavirüs aşısı

Koronavirüs için aşı ve tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Mike Ryan, koronavirüs aşısının bir yıla kadar bulanacağını söyledi. 

Geçen hafta Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs için aşı çalışmalarına başlandığını aktarmıştı. Dünya çapında koronavirüs için aşı ve tedavi yöntemlerinin çalışmaları devam ederken tüm ülkeler aşının en kısa zamanda geliştirilmesi için bekliyor. Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Mike Ryan BBC’ye verdiği röportajda koronavirüs aşısının en az bir yıla kadar bulanabileceğini belirtti.

Aşı geliştirme çalışmalarının zorlu süreçler olduğunu belirten DSÖ, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün aşısı için çalışmalara başlandığını belirtmişti. Ancak söz konusu aşının çıkış zamanı hakkında bilgi vermemişti. DSÖ Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Mike Ryan, aşının olası tarihi hakkında açıklamalarda buludu. 

Mike Ryan BBC’ye vermiş olduğu röportajda aşının bir yıla kadar bulunacağını aktarırken, virüsün sadece yaşlılara zarar vermediğini orta yaşlıların da risk grubunda bulunduğunu belirtti. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da geçen günlerde yapmış olduğu bir açıklamada virüsün gençler üzerinde de kötü etkilerinin olabileceğinin altını çizmişti.

Koronavirüs yayılmaya devam ediyor

Başta İtalya olmak üzere Avrupa’da etkisini çok sert gösteren coronavirüs salgını gitgide yayılmaya ve can almaya devam ediyor. İtalya’da hayatı felç etme derecesine getiren koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 4 bin 825’e yükseldi. Ülkede tespit edilen vaka sayısı ise 53 bin 578 oldu. Açıklanan son ölüm haberleriyle İtalya’da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı Çin’i geçerek salgın yüzünden en fazla hayatını kaybeden kişi sayısının olduğu ülke oldu.

Avrupa’da ve Amerika’da giderek artan vaka sayıları maalesef ülkemizde de aynı ölçüde yükseliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam (21 Mart) yaptığı en son açıklama ile Türkiye’de tespit edilen vaka sayısı 947’ye yükseldiğini açıkladı. Koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 21 oldu. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından yaptığı açıklama:

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

KENDİNİ KARANTİNAYA ALAN ADAM – DigiToll #EVDEKAL