İran’ın bir süre önce Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını füzeyle düşürdüğünü kabul etmesi ve konuyla ilgili gerilimin tırmanmasının ardından Twitter, İran dini lideri Ali Hamaney’in hesabını askıya aldı. “Hesapta olağan dışı etkinlikler tespit ettiğini” bildiren sosyal medya devi, konuyla ilgili başka bir açıklama yapmadı.  

Tahran İmam Humeyni Havaalanı’ndan kalkış yapan ve Ukrayna başkenti Kiev’e gidecek olan Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba günü kalkıştan bir süre sonra düşmüştü. Uçakta bulunan 176 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili İran, yapılan resmî bir açıklamayla uçağı füze ile düşürdüğünü kabul etmişti. İran Genelkurmay Başkanlığı, açıklamasında yolcu uçağının “hassas askeri bir nokta” üzerinden geçtiğini ve sonrasında hava savunma sisteminin “insani hata” sonucu uçağı yanlışlıkla düşürdüğünü belirtmişti. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, konuyla ilgili olarak yaşanan olayın “büyük bir trajedi” ve “affedilmez bir hata” olduğunu açıklarken ülkenin dini lideri Ali Hamaney ise konuya ilişkin ayrı bir yazılı açıklama yapmıştı. Açıklamasında olaydan dolayı derin üzüntü duyduğunu bildiren ve ailelere başsağlığı dileyen Hamaney, “muhtemel kusurlar ve eksikliklerin incelenmesi” için Genelkurmay Başkanlığı’na kesin talimat verdiğini ifade etmişti. Dini lider, benzer bir olayın yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettiğini de sözlerine eklemişti.  

Hürriyet’in haberine göre, açıklamalar ve tırmanan gerilimden sadece birkaç saat sonra TwitterHamaney’in hesabını geçici olarak askıya aldı. Sosyal medya devi yapılan işlemi “hesapta olağan dışı etkinlikler tespit ettiği” ifadesiyle gerekçelendirirken konuyla ilgili başka detaylı bir açıklamada bulunmadı. Hesabın belli bir süre sonra tekrar aktif olup olmayacağı ise hala bilinmiyor.  

Son dakika... Twitter, İranın dini lideri Ali Hamaneyin hesabını askıya aldı

Hindistan’da, iktidar partisinin Twitter’dan siyasi kampanya yaptığı iddia edildi