Twitter’ın geçen haftalarda ‘sohbet odaları’ olarak anılan ‘Spaces’ özelliğini resmi olarak kullanıma sunduğunu açıklamıştı. Tüm detaylarının belli olduğu yeni hizmet için şirket içerik üreticilerinin para kazanmasına olanak tanıyan ‘Biletli Spaces’ özelliğini de tanıttı. 

Clubhouse ile başlayan sesli sohbet furyası Facebook, TikTok’un çatı şirketi ByteDance ve Twitter tarafından da yakın takibe alınmıştı. Pek çok sosyal medya platformunun ilgisini çeken sesli sohbet deneyimini Twitter, geçen haftalarda ‘Spaces’ adını verdiği özelliği ile kullanıcılarına sunmuştu. Tüm detaylarının belli olduğu Spaces için şirket yeni bir duyuru yaptı. 

Twitter’ın ‘Biletli Spaces’ (Ticketed Spaces) olarak andığı yeni özellik sayesinde kullanıcılar gelir elde etme imkanına kavuşacak. Platform fenomenlerin, içerik üreticilerinin para kazanmasına olanak tanıyacak ‘Biletli Spaces’ özelliğinin detaylarını paylaştı. 

Twitter Biletli Spaces nasıl kullanılacak?

Paylaşılan detaylara göre, Twitter’ın biletli Spaces özelliğini kullanmak isteyen kullanıcıların en az 1.000 takipçisi olması gerekiyor. Takipçi sayısının 1.000’in üzerinde olduğu kişiler ayrıca, 30 gün içinde en az 3 kere de bir sohbet odasında ev sahipliği yapmış olması gerekecek. Bununla birlikte söz konusu kullanıcıların en az 18 yaşında olması da zorunlu kılınıyor. 

Şu an için ABD’deki belirli bir kullanıcı kitlesine açılan Biletli Spaces özelliğine tüm ülkeler katılım sağlayabilecek. Twitter ayrıca, birden fazla kullanıcının oda sahipliği yaptığı odalar üzerinde de çalıştıklarını dile getirdi.

Twitter’ın Biletli Spaces özelliği platformun iş birliği yaptığı Stripe ile çalışacak. Platform elde edilen gelirin yüzde 80’inin kullanıcıya kalacağını, kendisinin ise yüzde 20’lik bir komisyon alacağını belirtti. Twitter, App Store veya Play Store üzerinden alınan komisyondan sonra kendi komisyonunu kesip kalan miktarı kullanıcıya gönderecek. Yani bu bağlamda 10 TL’lik bir bilet satan kullanıcı önce Apple’ın yüzde 30’luk komisyonundan kesinti yaşayacak. Kalan 7 TL’nin ise yüzde 20’sini Twitter alacak. Geri kalan miktar ise kullanıcının geliri olacak. 

Twitter’ın yeni özelliği bahsettiğimiz gibi şu an için ABD’deki kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile test ediliyor. Şirket ilerleyen dönemlerde tüm kullanıcıları için özelliği aktif edecek.

İlginizi Çekebilir:

Clubhouse Uygulamasının Android Sürümü, Tüm Dünyada Yayınlandı! 

Twitter, Sohbet Odası Özelliği ‘Spaces’ı Yaygın Kullanıma Açtı: İşte Tüm Özellikleri! 

Twitter, ‘Spaces’ Özelliğinin Masaüstü Web Sürümüne de Geleceğini Doğruladı! 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz