Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Teknolojinin her geçen gün daha fazla ilerliyor olması hayatlarımızı kolaylaştırmanın yanı sıra bazı endişelere de neden oluyor. Bu endişelerden birisi de, ilerleyen teknolojinin insanların işlerini yapabilecek konuma gelmesi ve bunun da işsizliğe neden olması olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda özellikle ChatGPT ile birlikte daha da artan bu tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Vikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales bu konuda konuşarak Vikipedi’nin bu gelişmelerden nasıl etkileneceğini aktardı.
Hızla ilerleyen dijital ve internet ortamına dair son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında Chat GPT geliyor. Sorulan soruları hızla yanıtlayan ve hatta şiir ve makaleler yazabilen ChatGPT, birçok konuda artık insanlara rakip hale geliyor. Bu da tabii ki akıllara insanların yazdıklarının artık ChatGPT tarafından mı yazılacağına dair sorular getiriyor. Hatta ChatGPT’nin Vikipedi’nin yerine geçip geçmeyeceği de merak konusu. İşte bu konuda Vikipedi’nin kurucusu olan Jimmy Wales’in yorumları!

Wales’a Göre ChatGPT Bir Vikipedi Değil

Vikipedi’nin kurucularından birisi olan Jimmy Wales, ChatGPT’nin gelişimini ve yapabileceklerini merak ve ilgiyle takip ettiğini aktardı. 56 yaşındaki Wales, söz konusu modellerin halen yeteri kadar iyi olmadığını ancak bu konuda temkinli olduklarını söyledi. ChatGPT’nin bu konuda henüz yeteri kadar hazır olmadığını fakat ne zaman hazır olacağını da tahmin edemediğini aktardığı konuşmasında; “Bence hâlâ ‘ChatGPT, lütfen Empire State Binası hakkında bir Vikipedi makalesi yaz” demekten çok uzağız. Ancak, bundan ne kadar uzak olduğumuzu bilmiyorum” dedi. Ayrıca ChatGPT’de hâlâ bir çok sorunun olduğunu ifade eden Wales, “Mevcut ChatGPT’nin sorunlarından biri ‘halüsinasyon’ dedikleri şey. Ben buna ‘yalan söylemek diyorum. Havadan bir şeyler uydurmagibi bir eğilimi var. Bu Vikipedi için çok kötü. Bu konuda gerçekten dikkatli olmalıyız.” dedi.

Uydurma Cevap Verebiliyor

Diğer yandan yapay zeka araçlarının yeteri kadar doğru bilgi vermemesi de tartışılan konulardan birisi. Kullanıma açıldığından itibaren yapılan görüşmelerden kimisinde hatalı bilgiler verdiği bilinen ChatGPT elbette henüz Vikipedi kadar bir güven kazanabilmiş değil.  Bunların yanı sıra Wales, ChatGPT’nin kendi içinde de çelişkilerin olduğunu ekledi. Örneğin girişimci Wales, yapay zekâ aracına “Empire State’e hiç uçak çarptı mı?” sorusunu sorduğunu ve bu soru karşısında aldığı yanıt aktardı. Aldığı cevapta ise başta böyle bir şeyin gerçekleşmediği, ancak sonrasında bir uçağın çarptığı yanıtını aldığını söyledi. Bu da modelin kimi zaman uydurma yanıtlar verdiğini ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz