Volkswagen Otonom Otomobil

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, ‘Handelsblatt’a verdiği bir röportajda şirketin otonom otomobil modelleri için kendi yüksek performanslı çiplerini geliştireceğini duyurdu. Diess ayrıca, söz konusu hamlenin mümkün olan en iyi donanımı geliştirmek için yapılacağına işaret etti.  

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, ‘Handelsblatt’a verdiği bir röportajda şirketin otonom otomobil modelleri için kendi yüksek performanslı çiplerini geliştireceğini duyurdu. Almanya merkezli otomobil devinin otonom sürüş sistemlerinde hazır donanım kullanma taraftarı olmadığına işaret eden Diess, söz konusu hamlenin mümkün olan en iyi donanımı geliştirmek için yapılacağını dile getirdi. Sektörde benzer hamlelerin, Apple ve Tesla tarafından da yapıldığı biliniyordu. Otonom araçları için kendi çiplerini geliştirmek, şirketlere işlemcilerini pazarlarken daha yüksek uyumluluk ve yetkinlik iddiası koyma olanağı tanıyordu.  

Aktarılan detaylara göre; Volkswagen, otonom otomobilleri için geliştirdiği çipleri kendi üretim tesislerinde üretmeyecek. Fakat Alman otomobil devi, geliştirdiği çiplere ilişkin tüm patentleri elinde bulunduracak. Bununla birlikte; şirketin yazılım departmanı ‘Cariad’, konuya ilişkin uzmanlığı bir adım öteye taşıyabilmek adına genişletilecek.  

Volkswagen, işlemci geliştirdiği otonom otomobil modellerini 2025 yılından sonra piyasaya sürecek 

Volkswagen Otonom Otomobil İşlemci

Diğer yandan; ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, ilk otomobil modellerinde standart NVIDIA donanımı kullanmayı tercih etmişti. Fakat şirket, daha sonra kendi işlemcilerini geliştirmeye başlamış ve bunları otomobillerine entegre etmişti. Söz konusu çiplerin, Tesla’ya ‘Full Self-Driving (Tam Otonom Sürüş)’ ve ‘Autopilot (Otopilot)’ yazılımlarını geliştirme konusunda daha fazla kontrol sağladığı belirtilmişti. Benzer şekilde; Apple’ın da artan performans avantajını, kendi işlemcilerini geliştirmeye borçlu olduğu biliniyordu. Şirket, uzun bir süredir kendi ideal ürün stratejisine uygun işlemci modelleri geliştiriyordu.  

Volkswagen ise işlemci geliştirdiği otonom otomobil modellerini 2025 yılından sonra piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu nedenle, şirketin çip çalışmalarının sonuçlarının görülebilmesi için bir süre daha beklenmesi gerekiyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Volkswagen CEO’su, ‘Apple Car’ Otomobil Projesinden Korkmadığını Açıkladı 

Volkswagen, Otonom Araç Teknolojisi İçin Microsoft ile İş Birliği Yaptı 

Yeni Volkswagen Golf, 2020 Yılında Tüm Avrupa’da En Çok Satan Otomobil Oldu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz